Ev robotlarına bir adım daha

Google'a ait robotik şirketi Schaft yeni modelini tanıttı. Zor koşullarda yürüyüp yük taşıyabilen robot gelecekte asistan olarak kullanılabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google geçtiğimiz ay robotik şirketi Boston Dynamics’i satılığa çıkarmıştı. Ancak bu Google’ın robot üretmekten vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Google’a ait başka bir robotik şirketi olan Schaft, geçtiğimiz günlerde yeni iki ayaklı robotunu tanıttı. Küçük robot, tanıtım videosunda insanlar için bile zorlu olabilecek yüzeylerde başarıyla yürürken görüldü.

Kumlu bir sahilde, kayalık bir arazide, karda ve dik, ince bir merdivende başarıyla yürüyen robot, altına yuvarlanan demir silindirin üzerine bastıktan sonra bile dengede kalabilmesi ile görenleri etkiledi. Videoda ayrıca robotun düz olmayan bir arazide ağır bir yük taşıyabildiği görüldü. Bu özelliğin tanıtılması, robotun insanlara yük taşımada yardımcı olması amacıyla üretildiği anlamına da gelebilir.

Günümüzde robotlar fabrikalarda ya da inşaatlarda kullanılıyor. Ancak Schaft’ın robotu günlük hayatta direkt olarak kullanılabilecek, örneğin bir kişinin alışveriş poşetlerini taşıyabilecek özelliklere sahip. Bireysel asistan görevi görebilen robotlar şüphesiz kısa sürede popülerleşecektir.

Schaft’ın robotunun resmi bir adı bulunmuyor. Google da henüz robot için bir reklam hazırlamadı. Ancak tanıtım videosunun mesajı açık: kas gücüne dayalı insan işçiliğinin günleri artık sayılı.

Google'a ait robotik şirketi Schaft, iki ayaklı yeni robotunun özelliklerini tanıtan bir video hazırladı. Videoda robotun zor şartlarda yürüyebildiği ve ağır yükleri, dengesini kaybetmeden taşıyabildiği görülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği