Boston Dynamics’in robotu koşarken tırmanabiliyor

Boston Dynamics'in yayınladığı son videoda Atlas adlı robotun hafif tempoda koşarken, basamaklı bir parkurda hiç zorlanmadan ilerleyebildiği görülüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sadece iki yıl önce Boston Dynamics yeni nesil Atlas robotunun kablolara bağlı kalmadan ormanda gezintiye çıkabildiğini göstermişti. Daha sonra robotun tek ayak üzerinde dengede durabildiğini hatta havada takla atabildiğini gördük.

Şirketin yayınladığı son videoda ise bataryayla çalışan robotun hafif tempoda koşmanın yanı sıra engellerin üzerinden atladığı ve düz olmayan bir engel parkurunda hiç zorlanmadan ilerleyebildiği görülüyor. Robot artık koşarken kollarını, bacaklarını ve gövdesini dengeyi sağlamak için kullanabilecek işlemci gücüne sahip. Bilgisayar görüşüyle de 40 cm yüksekliğindeki basamakları tek adımda çıkabiliyor ve bu sırada bir sonraki adımına hazırlanıyor.

İnsanları kurtarmaya da öldürmeye de yardım edebilir

Tabii ki bu robot felaket bölgelerinde insanları kurtarmak için kullanılabileceği yönünde tanıtılıyor ancak felaket alanına en çok benzeyen alanlardan biri de savaş alanları. Bu robotlar, aynı başarıyı savaş alanında da elde edebilir ve bunun önünde duran tek şey insanların kararları. Daha önce Alphabet bünyesinde çalışmalarını sürdüren Boston Dynamics geçtiğimiz yıl Japon Softbank şirketine satılmıştı ve bu teknolojilerin Youtube’a video koymak için geliştirilmediği aşikar.

Kaynak: Engadget

Boston Dynamics'in yayınladığı son videoda, bataryayla çalışan Atlas robotun hafif tempoda koşmanın yanı sıra engellerin üzerinden atladığı ve düz olmayan bir engel parkurunda hiç zorlanmadan ilerleyebildiği görülüyor. Robot artık koşarken kollarını, bacaklarını ve gövdesini dengeyi sağlamak için kullanabilecek işlemci gücüne sahip. Bilgisayar görüşüyle de 40 cm yüksekliğindeki basamakları tek adımda çıkabiliyor ve bu sırada bir sonraki adımına hazırlanıyor.

3 Yorum

  • Boston dynamics in robotlarını her gördüğümde net farkedilen bir şey var. İnsansı el, kol, bacak hareketleri. Bir engeli geçerken veya koşarken, robotların da insanlar gibi benzer ekstremite salınımlarını yapmaları mı gerekiyor? Düşme vidyolarını baktığımızda toparlanma süreci de bu şekilde. Gerçekten bu hareket dizini en iyi veya doğru olan mı yoksa insan merkezli mi bakıyorlar? Şöyle ifade edeyim: Robot zıplarken neden kollarını yana açar?

  • robotunda fiziksel olarak dengesini sağlaması gerekmez’mi.İnsanda olduğu gibi doğru açıda kollarını açtığın zaman zıplarken dengeni daha iyi muhafaza edebiliyorsun.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği