Boston Dynamics robotları yine iş başında

Boston Dynamics'in Spot Mini robotu koluyla ya da yüzüyle (bakış açınıza bağlı) kapıyı açıp robot arkadaşına yol vermeyi başardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bugünün er geç geleceğini biliyorduk. Boston Dynamics‘in yeni Spot Mini robotu, koluyla ya da yüzüyle (robota nasıl bakmak istediğinize bağlı) kapıları açmayı öğrendi.

Elektrikli Spot Mini’nin daha modernleştirilmiş bir versiyonunu gösterdikten üç ay kadar sonra şirket şimdi de yeni bir video paylaştı. Üzerinde kafasına yerleştirilen bir kol bulunan robotun kapıyı açıp diğer robot arkadaşına yol verdiğini görüyoruz. Video hem kolun kıvraklığı hem de robotun ağır gibi görünen kapıyı açarken dengesini koruyabilmesi açısından epeyce etkileyici.

Fazla detay yok

Şirketin paylaştığı bir önceki videoda olduğu gibi bunda da robottaki yeniliklere dair çok fazla detay göremiyoruz. Geçen sefer robotun seyir sistemi açısından biraz daha fikir verebilecek bir çift Kinect tarzı üç boyutlu görüş kamerası görmüştük. Bu teknoloji gelişmiş otonom kontrol sisteminin mümkün olabileceğine dair ipuçları veriyordu. Son video çok kısa olduğundan görüş açımıza girmeyen birinin robotları kontrol edip etmediğini söylemek zor. Eğer şirket gerçekten Spot Mini’yi kendi başına kapıyı açıp robot arkadaşına yol verecek şekilde programlamayı başardıysa endişelenmeye başlamanın zamanı gelmiş olabilir.

Hatırlamak isteyenler için önceki video:

Kaynak: Tech Crunch

Yaklaşık üç ay kadar önce Spot Mini'nin daha modernleştirilmiş bir versiyonunu tanıtan Boston Dynamics yeni bir video paylaştı. Bu son videoda, üzerine yerleştirilen bir kol bulunan robotun kapı kolunu kavrayıp kapıyı açarak robot arkadaşına yol verdiğini görüyoruz. Video hem kolun kıvraklığı hem de robotun ağır gibi görünen kapıyı açarken dengesini koruyabilmesi açısından epeyce etkileyici.

Etiketler:

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği