Yine Boston Dynamics, yine robota zulüm

Yakın zamanda kapı açmayı öğrenen Spot Mini robotunun acımasız insan müdahalesine rağmen görevine nasıl odaklandığını gösteren bir video yayınlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Boston Dynamics’in son robotu Spot Mini’nin kapı açmayı öğrendiğini duymayan kalmamıştır. Bu noktada artık Spot Mini’yi kızdırmamamız gerektiğini kabul etmemiz gerekiyor galiba. Zira sizi bulabilirler. Aslında yukarıdaki videoda gördüğümüz, elindeki sopayla robotun hamlesini engellemeye çalışan, arkasındaki ipi çekiştiren kişiyi bulup cezalandırmaları daha muhtemel. Robotik teknolojisindeki hızlı gelişmelere bakılırsa, yakın zamanda ipin ucunda çekiştirilen Spot Mini olmayacak.

Robotun kalabalık bir çevrede yolunu bulmaya çalışarak ilerlediği denemelerde bu tür insan müdahalesi tabii ki gerekli oluyor. Yine de bu tür görüntüler izlemek kimilerimiz için can sıkıcı. Ortada sadece kendisine verilen görevi yapmaya odaklı bir robot var ve parçası koptuğunda bile karşısındaki insana sinirlenmiyor!

Robotlar hem kapı açma kabiliyeti konusunda hem de sabır gösterme konusunda insanlardan kat kat başarılı olacak gibi görünüyor. En azından öyle olacağını umalım.

Kaynak: Tech Crunch

Geçen hafta kapı açmayı öğrenen Boston Dynamics robotu Spot Mini’nin yeni bir videosu paylaşıldı. Bu seferki videoda, elindeki sopayı kullanarak ve robotun arkasındaki ipi çekerek Spot Mini’yi engellemeye çalışan bir görevli görüyoruz. İpin çekilmesiyle bir parçası kopan robotun yine de görevini tamamlamaya çalışması insana biraz ürkütücü geliyor.3 yanıt

  1. BA avatarı

    Boston Dynamics animatrix deki gibi 2. rönesansı başlatacak anlaşılan :D

  2. GINOLA avatarı
    GINOLA

    Black Mirror 4.sezon “Metalhead” bölümünü izlemiş herkes bu haberi gördüğünde biraz tırsmıştır. Ben tırstım oradan biliyorum.

Yorumunuz: