ANYmal adlı robot, Boston Dynamics’in Spot modeline rakip olabilir

ANYmal adlı robot köpek, tıpkı Boston Dynamics'in robotu gibi koşabiliyor, zıplayabiliyor, tırmanabiliyor ve hatta düşünce tekrar ayağa kalkabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Köpeklerden ilham alan robotları düşününce akla ilk gelen Boston Dynamics’in meşhur robot köpeği Spot oluyor. Fakat dört ayaklı robot köpek üreten tek şirket Boston Dynamics değil. İsviçre robotik şirketi Anybotics’in de son derece çevik, dört ayaklı bir robotu var. Büyük bir köpek boyutunda ve yaklaşık 35 kilogram olan ANYmal adlı robot, robot köpeklerin altın standardı olmayı amaçlıyor. ANYmal, otonom şekilde yürüyebiliyor, koşabiliyor, tırmanabiliyor ve hatta yuvarlanıp düştüğünde kendi başına ayağa kalkabiliyor.

Tehlikeli bölgelerde teftiş için kullanılabilir

Anybotics kurucularından Péter Fankhauser “Güvenlik ve verimlilik için belirli aralıklarla çok sayıda altyapıyı teftiş etmek gerekiyorsa, bu iş için robot köpekler kullanılabilir. Özellikle de maden veya açık denizde yer alan petrol ve gaz istasyonları gibi tehlikeli bölgelerde çok işe yararlar. Bu açıdan baktığımızda, insanları denklemin dışında tutup yerine robot koymak, hem güvenlik hem de maliyet açısından mantıklı.” diyor.

ANYmal projesi, kurucularının İsviçre’deki Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü robotik lisansında beraber çalışmaya başlamasından bu zamana büyük yol katetti. Başlangıçta odaklandıkları konu, robotun yürürken zemini hissetmesini sağlayan elektrikli aktüatör üretmekti. Bu, bir robotun düz olmayan arazide hareket edebilmesini sağlayan en önemli unsur. Ancak ANYmal robotu bu noktayı hızlıca aştı. Robotun prototiplerine tırmanma, koşma ve zıplama becerileri kazandırıldı. Ayrıca ekip, robotun becerilerini otonom haritalama ve navigasyon gibi alanları dahil edecek şekilde genişletti.

Kaynak: Yahoo Finance

Önceki yıllarda değişen müzikle uyumlu şekilde dans ederken tanıdığımız ANYmal adlı robot, Boston Dynamics'in robot köpeği Spot'a rakip olacak gibi görünüyor. Büyük bir köpek boyutunda ve yaklaşık 35 kilogram olan ANYmal, otonom şekilde yürüyebiliyor, koşabiliyor, tırmanabiliyor ve hatta yuvarlanıp düştüğünde kendi başına ayağa kalkabiliyor. Anybotics kurucularından Péter Fankhauser ANYmal'ın, madenleri veya açık denizde yer alan petrol ve gaz istasyonları gibi tehlikeli bölgeleri teftiş etme amacıyla kullanılabileceğini, insan faktörünü denklemden çıkarmanın hem daha az masraflı hem de daha güvenli olacağını söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği