Daha hızlı koşmayı öğrenen robot köpek

Makine öğreniminden faydalanan bir grup araştırmacı, robot köpeğe daha hızlı koşmayı ve düştükten sonra kalkmayı öğretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hayvanlar en enerji tasarruflu şekilde hareket ettiği için robot bilimciler de robot üretirken hayvanları taklit edecek biçimde robotlar tasarlamaya gayret ediyor.

Boston Dynamics’in Spotmini robotu gibi ürkütücü derecede gerçekçi hareket eden robotlar genellikle elle kodlanıyor. Yakın zamanda bir çalışma gerçekleştiren bir grup araştırmacı, ANYmal adı verilen robot köpeği eğitmek için simülasyon ile destekli öğrenme adlı tekniği birleştirdi. Böylece robotun daha hızlı koşması ve düştükten sonra kalkabilmesi sağlandı. Destekli öğrenme sayesinde dört ayaklı robot köpeğe her bir adımı nasıl atacağı öğretilmeksizin robot gerçek bir köpek gibi hareket edebilir hale geldi.

Şu anda bu tür bir robotun pek fazla pratik kullanımı yok ancak araştırmacılar gelecekte bu tür dört ayaklı robotların yeraltı tünellerini denetlemek ya da inşaat alanlarında ağır yükler taşımak için kullanılabileceğini söylüyor.

Kaynak: Technology Review

ANYmal adını verdikleri robot köpeği eğitmek için destekli öğrenme adlı teknikten faydalanan araştırmacılar başarılı oldu. Bu teknik sayesinde daha hızlı koşması sağlanan robotun şu an için çok fazla pratik kullanımı yok ancak gelecekte inşaat alanlarında ağır yükleri taşımak ve yeraltı tünellerini denetlemek gibi pratik kullanımları olacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği