Alphabet kan kaybediyor

Bir süredir yeniden yapılanma içerisinde olan Google'ın çatı şirketi Alphabet'te üst düzey yöneticiler bir bir işten ayrılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yakın geçmişte Google’ın arama servisini diğer girişimlerinden ayıran ve tüm şirketlerini Alphabet çatısı altında toplayan Larry Page ve Sergey Brin, şirketin kurumsal kimliğini oturturken kayıplar veriyor. Son dönemde, şirketin önemli yatırımlarının başında bulunan bazı yöneticiler, yeni kimliğe uyum sağlayamadığı için teker teker ayrılma kararı aldı.

Otonom araçlar babasız kalıyor

Google’ın en dikkat çekici projelerinden birisi olan otonom araç girişiminin kurucularından birisi olan ve 2013 yılında projenin yöneticiliğini üstlenen Chris Urmson 7 yıllık çalışmanın ardından şirketten ayrılmaya karar verdi.

Geçtiğimiz yıl koltuğunu eski Hyundai yöneticisi John Krafcik’e bırakan Urmson’ın bu tarihten itibaren şirketin yönetim şeklini onaylamadığı ve zaman zaman bu konuda Larry Page ile tartışmalar yaşadığı ifade ediliyordu. Urmson ayrılık sebebinin bu tartışmalar olmadığını ifade etti.

Google’dan yapılan açıklamada “Chris her zaman projemizin çok önemli bir parçası olarak ekibin araştırma aşamasından çıkıp hayat kurtaran bir teknoloji üretmesini sağladı. Kendisini en güzel dileklerimizle uğurluyoruz.” denildi.

“Bill Maris de gidiyor” iddiası

Bu hafta yayılan söylentilere göre Google Ventures (GV) yöneticisi Bill Maris, şirketten ayrılan bir başka isim olacak. 2009’da Google Ventures’ı kuran Maris, şimdiye dek şirketin başında yer alıyordu. Ancak son dönemde Alphabet’in GV’ye rakip olabilecek şirketlere yatırım yapmasının Bill Maris ile Alphabet yönetiminin arasını açtığı iddia ediliyor.

Maris’in yönetiminde Nest, Uber, Slack gibi önemli girişimlere yatırım yapan GV, Wallmart’a 3 milyar dolara satılan Jet.com’a da yatırımda bulunmuştu.

Yaprak dökümü devam ediyor

Cuma gününden sonra Google Ventures’taki görevini David Krane’e bırakacağı iddia edilen Maris, Alphabet’in son dönemde kaybettiği üçüncü üst düzey yönetici olacak. Chris Urmson ve Bill Maris dışında, Nest CEO’su Tony Fadell de yakın zamanda görevinden ayrılmıştı.

Kaynak: New York Times, Recode

Google, Alphabet çatısı altında yeniden yapılanırken bazı dallarında da köklü değişiklikler gerçekleşti. Bu değişikliklerden memnun olmayan bazı yöneticiler şirketle uyum sorunu yaşamaya başladı. Nest yöneticisi Tony Fadell'in görevinden ayrılmasının ardından şimdi de Google'ın otonom araç girişimini yürüten Chris Urmson şirketten ayrılmaya karar verdi. Bu ikiliye bu hafta içinde Google Ventures yöneticisi Bill Maris'in de katılacağı iddia ediliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği