Google otonom araç üretmekten vazgeçti

Uzun süredir otonom sürüş çalışmaları yürüten ve direksiyonsuz bir araç üreteceği ifade edilen Google'ın bu fikirden vazgeçtiği belirtiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

The Information’ın haberine göre Google, kendi direksiyonsuz ve pedalsız otonom aracını geliştirme fikrinden vazgeçti. Şirketin yeni amacının, mevcut otomobil üreticileri ile ortak hareket ederek daha sıradan otomobillerle çalışacağı ve yıl sonuna kadar bir otonom araç paylaşım hizmetini kullanıma sunacağı belirtiliyor.

Fiat Chrysler, Google’ın çalışmalarında kullanılmak üzere, Pacifica model minivanının yeni bir prototipini oluşturuyor. Eğer test aşaması başarılı geçerse aracın Google’ın servisi için kullanılacağı belirtiliyor. İki şirket otonom minivanlar üretme konusunda Mayıs ayında anlaşmıştı.

Page ve Brin anlaşamadı iddiası

Alphabet CEO’su Larry Page ve CFO Ruth Porat’ın karar değişikliğinin arkasında olduğu söyleniyor. İkili, direksiyonsuz yeni bir aracın sıfırdan üretilmesi fikrinin pratik olmadığını düşünüyor. Bu kararın Google X‘in Chauffeur olarak bilinen otonom sürüş departmanında anlaşmazlığa sebep olduğu da söylentiler arasında. Google kurucularından Sergey Brin’in sıfırdan başlayarak bir araç yaratma taraftarı olduğu belirtiliyor.

Google’ın konu üzerine daha detaylı açıklamalar yapması bekleniyor.

Kaynak: The Verge

Otonom sürüş teknolojisinin öncülerinden Google, kendi direksiyonsuz ve pedalsız aracını üretme fikrini rafa kaldırdı. Larry Page'in bu fikrin pratik olmadığını düşündüğü için böyle bir karar alındığı, Sergey Brin'in ise sıfırdan araç üretme taraftarı olduğu ifade ediliyor. Google'ın Mayıs ayında Fiat Chrysler ile yaptığı anlaşma çerçevesinde üretilecek otonom minivanlarla yeni bir araç paylaşım servisi sunacağı belirtiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği