Kendi kendini onaran evler

DARPA’nın başlattığı yeni program, yapı malzemelerinin belirlenen kalıplar içinde kendi kendine gelişerek oluşacak çatlakları tamir edebilmesini sağlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amerikan askeri araştırma dairesi DARPA, talep üzerine büyüyebilen ve kendi kendini tamir edebilen yapı malzemeleri geliştirmeyi amaçlıyor. Günümüzde kullanılan yapı malzemelerini üretmek, taşımak ve birleştirmek zor. Üstelik bu malzemeler zamanla aşınıp parçalanıyor. DARPA bu malzemeleri, önceden belirlenmiş kalıplar içinde büyüyerek kendini tamir edebilen, hatta çevreye göre kendisini adapte edebilen malzemelerle değiştirmek istiyor. Bu malzemeleri oluşturmak için başlatılan çalışmaya Canlı Malzemeler Geliştirme (ELM) programı adı verildi.

landscape-1470777572-house

Bu fikir kulağa bilim kurgu gibi gelebilir ancak kendini tamir eden malzemeler daha önceden geliştirilmişti. Bilimciler yakın dönemde 3D yazıcıları kullanarak canlı doku oluşturmayı da başardı. Yani bu teknolojiyi yapı malzemeleri için kullanmak aslında o kadar da uzak bir ihtimal değil. Bu teknolojinin potansiyel faydaları ise çok fazla. Kendini tamir eden binalar, insan müdahalesi gerektirmeden yüzyıllarca ayakta kalabilir. Tüm bina sıfırdan başlanarak bu yöntemle oluşturulabilir. Bu sayede malzeme kullanımı ve kargo masrafları en aza inebilir.

Malzeme taşımaya son

Programın yöneticisi Justin Gallivan “ELM programının vizyonu, malzemeleri ihtiyaç olan yerde talep üzerine geliştirebilmek. Malzemeleri bir noktadan başka bir noktaya göndermek yerine sadece öncü malzemeleri gönderip o bölgede bulunan kaynakları kullanarak ürettiğimizi düşünün.” şeklinde konuştu.

Programın en umut vaat eden hedefi, malzemeleri içinde bulundukları çevreye uyum sağlayacak şekilde geliştirmek. Örneğin DARPA, hava akışını pasif olarak kontrol eden çatı malzemeleri geliştirmeyi planlıyor. Bu malzemeler evi yazın serin kışın sıcak tutmaya yardımcı olacak.

Şu anda tüm bu öneriler sadece fikir aşamasında ve bunların geliştirilip piyasaya sürülmesi belki yıllar alacak. Ancak DARPA’nın geçmişte bilim kurgu olarak adlandırılan şeyleri gerçeğe dönüştürme konusundaki yeteneği düşünüldüğünde yakın gelecekte kendi kendini tamir edip, tamircileri işsiz bırakacak malzemeler üretilmesi gayet mümkün.

Kaynak: Popular Mechanics

DARPA tarafından başlatılan Canlı Malzemeler Geliştirme programı, yapı malzemelerinin belirli kalıplar içerisinde kendi kendine gelişip evin temel parçalarını oluşturmasını ve gelecekte oluşacak kırık ve çatlakların da kendi kendine tamir olmasını sağlamayı amaçlıyor. Bu malzemeler ayrıca çevre şartlarına uyum sağlayarak evin yazın serin kışın sıcak kalmasını sağlayacak.Bir yanıt

Yorumunuz: