Zuckerberg ile Musk’ın yapay zeka tartışması

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Elon Musk’ın yapay zekanın kontrol altına alınması gerektiğini belirten açıklamasını ‘sorumsuzluk’ olarak değerlendirdi.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook canlı yayın aracılığıyla hafta boyunca sorular aldı. Bu sorulardan bir tanesi de yapay zeka ile ilgiliydi. Soruyu soran kişi, “Yakın zamanda yapılan, Elon Musk’ın yapay zekanın geleceğiyle ilgili büyük korku yaşadığı bir röportaj izledim. Sizin yapay zekayla ilgili düşünceleriniz nelerdir? Sizce dünyayı nasıl etkileyecek?” dedi. Zuckerberg, gelecekteki teknolojiler hakkında felaket tellallığı yapılmasından yorulduğunu belirtti. “Bu konuda oldukça istikrarlı fikirlerim var. Her şeyi reddeden ve dünyanın sonu gelecekmiş gibi davranan insanlar var. Ben bunu anlamıyorum. Çok olumsuz ve bazı açılardan da oldukça sorumsuzca bir davranış.” dedi. Zuckerberg’in bu cevabı, Musk’ın “Geç olmadan yapay zekayı düzenleyin, zira insanlık için büyük tehlike teşkil ediyor” uyarısının hemen ardından geldi.

Elon Musk, Ulusal Yerel Yöneticiler Birliği Yaz Toplantısı’nda “Sürekli bu konuda uyarılarda bulunuyorum fakat insanlar sokaklarda insan öldüren robotlar görmedikçe harekete geçmeyecek gibi duruyor, zira böyle bir şey kulağa oldukça uçuk geliyor.” demişti.

İyiye de kötüye de kullanılabilir

Zuckerberg’in ise geleceğe daha ılımlı bir bakışı var. Facebook’taki canlı yayında, yapay zekanın hastalık teşhisi koyma ve araba kullanma gibi hayat kurtarıcı hizmetler vereceğini belirtti. “En büyük ölüm sebeplerinden biri araba kazaları. Eğer yapay zeka sayesinde bunu engellersek çok büyük bir ilerleme kaydetmiş oluruz. Yapay zekanın bize zarar vereceğini söyleyenleri duyunca düşünüyorum ki teknoloji hem iyi hem de kötü şeyler için kullanılabilir. Yapay zekayı inşa ederken çok dikkatli olmak gerek, ne için üretildiği ve nasıl kullanılacağı oldukça önemli. Fakat yapay zekanın geliştirilme sürecini yavaşlatmayı tartışanları hiç anlayamıyorum.” dedi.

Bunun üzerine Musk bir tweetinde Zuckerberg’in konu hakkındaki bilgilerinin sınırlı olduğunu söyledi. Musk, yapay zekayla çalışan süper akıllı makinelerin bir gün insanlık için tehlike arz edebileceğinden şüpheleniyor. 2014 yılında yaptığı bir açıklamada, yapay zekanın nükleer silahlardan bile daha tehlikeli olabileceğini söylemişti.

Kaynak: Biz Journals, Business Insider

Bir Facebook canlı yayınında Zuckerberg’e yapay zekanın geleceğiyle ilgili ne düşündüğü soruldu. Zuckerberg, gelecekteki teknolojiler hakkında felaket tellallığı yapılmasından yorulduğunu belirtti. “Her şeyi reddeden ve dünyanın sonu gelecekmiş gibi davranan insanlar var. Ben bunu anlamıyorum. Çok olumsuz ve bazı açılardan da oldukça sorumsuzca bir davranış.” Elon Musk, bu ayın başlarında katıldığı bir toplantıda yapay zekanın geç olmadan düzenlenmesi gerektiğini belirtmişti. Zuckerberg bu yanıtı Musk’ın açıklamasından kısa süre sonra vermiş oldu. Bunun üzerine Musk, attığı bir tweette Zuckerberg’in konu hakkındaki bilgilerinin sınırlı olduğunu söyledi.4 yanıt

 1. Limon Kolonyası avatarı
  Limon Kolonyası

  Kontrolümüz altında ki bir yapay zekanın insanlığa faydası umulmayacak kadar fazladır ve insanların tüm işlerini yaparak, insanları birer robota dönüştürebilir, en büyük tehlike budur. Elbette boş zamanlarında insanların yapacakları bir şeyleri olmazsa. Ama yapay zeka gelişip çok ileri bir aşamaya geldiğin de, ya bir tekillik meydana gelir, veya biz onların kölesi oluruz, yani insanları tamamen yok etmezler, bence.

 2. b.a avatarı
  b.a

  buradaki en büyük sorun yapay zekayı kontrolümüz altında tutabileceğimizden bu kadar emin olmak.

 3. m.s. avatarı
  m.s.

  Matrix.

Yorumunuz: