“Facebook’un geleceği yapay zekada”

Mark Zuckerberg, Facebook ve Samsung'un ortak ürünü Gear 360'ın tanıtımında sanal gerçeklik ile ilgili planlarını paylaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg İspanya / Barselona’daki Mobile World Congress kapsamında düzenlenen Samsung etkinliğinde sahne aldı. Sanal gerçeklik ile ilgili bir sunum yapan Zuckerberg Facebook’un geleceğinin yapay zekada yattığını söyledi.

Sanal gerçeklikle ilgili “Sizi sarmalayacak, insanları bir araya getirecek ve bütün bunlar düşündüğünüzden çok daha yakında gerçekleşecek” şeklinde konuşan Zuckerberg “Uzun süredir bu deneyimi insanlara yaşatabilmeyi bekliyordum, şimdi o gün geldi” şeklinde heyecanını dile getirdi.

Pazar günü düzenlenen Samsung etkinliğinde, Facebook ve Samsung’un ortak çalışmasının ürünü olan 360 derece fotoğraf ve video kaydı yapabilen Gear 360 tüketiciye tanıtıldı. Geçtiğimiz Kasım ayında Samsung 360 derece video izlemeye olanak sağlayan bir sanal gerçeklik cihazını tanıtmıştı. Gear VR adlı bu ürün Facebook’un 2014’te 2 milyar dolar gibi iddialı bir bedel ödeyerek bünyesine kattığı sanal gerçeklik şirketi Oculus’un teknolojisini kullanıyor. 99 dolara satışa sunulan ürün, içine (ekran ve ana işlemci görevi üstlenen) uyumlu bir Samsung telefon yerleştirilerek kullanılıyor.

Zuckerberg “Sanal gerçeklik herkesin, istediği her şeyi üretip deneyimleyebileceği yeni platform. Çok yakında herkes, sahnelerin tamamını sanki oradaymış gibi deneyimleyebilecek” şeklinde hayalini özetledi.

Sanal gerçeklik teknolojisi aslında 360 derece çekilmiş videolara dayanıyor. Bu videolar normal ekranlarda ekranı hareket ettirerek kullanılabilirken sanal gerçeklik sistemlerinde, izleyicinin başını sağa sola çevirmesi yeterli oluyor. Bu tarz 360 derece video çekimi yapabilmek için Samsung’un yeni çıkardığı Gear 360 ya da LG’nin yine aynı gün açıkladığı LG 360 Cam gibi kameralara ihtiyacınız var.

Bu sayfayı cep telefonunuzdan görüntülüyorsanız aşağıdaki video ile 360 derece deneyimini yaşayabilirsiniz.

Facebook 360 derece video desteğini geçtiğimiz yıl sitesine eklemişti. Mark Zuckerberg’in verdiği rakamlara göre şu anda Facebook’ta 20 binin üzerinde 360 derece video bulunuyor.

Sanal gerçekliği çocukluğundan beri hayal ettiği bilinen Mark Zuckerberg bu teknolojinin hala çok erken safhalarda olduğunu ve yaygınlaşabilmesi için bazı karmaşık mühendislik problemlerini çözmeleri gerektiğini belirtti.  Konu üzerinde çalışan ekibin tüm videoyu yüklemek yerine sadece belirli bir kısmı gösterebilen bir teknoloji üzerine çalıştığını, böylece video kalitesini dört kat artırıp internet kullanımını da dörtte üçüne düşürebildiklerini açıkladı.

Zuckerberg son olarak sene içinde Oculus ve Samsung ile birlikte yeni sanal gerçeklik oyunlarının geleceği müjdesini verdi.

Barcelona'da gerçekleştirilen basın toplantısında Facebook-Samsung ortak çalışmasının ürünü 'Gear 360' tanıtıldı. Oculus ve Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg'e göre sanal gerçeklik sayesinde çok yakında yepyeni bir dönem başlayacak.

3 Yorum

  • İnsanları robotlaştırıyorlar ve bağımlı yapıyorlar.Dışarayı çık be gör,internette olduğu gibi değil bazı şeyler.Modern köleliğe açılan kapılardan biri de bu sosyal ağlar.Sözde sosyal,özde asosyal platform.İstisnaları var tabî.Lakin geneli böyle.Can Yücel’in dediği gibi:”Her şey sende gizli..”

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği