Youtube canlı VR yayınına başlıyor

Youtube önümüzdeki günlerde 360 derece görüntülü ve 3D sesli canlı yayın yapabilme özelliklerini kullanıma sunacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sanal gerçeklik (VR) adına bugüne kadar bir çok gelişim kaydedildi. Cep telefonlarını sanal gerçeklik için kullanan gözlükler 360 derece kayıt yapabilen kameralar bu teknolojiyi yakında herkes tarafından ulaşılabilir hale getirecek. Ancak bir gerçeklik yaratılıyorsa bunun için sadece görüntüye değil sese de odaklanmak gerekiyor. Bugüne dek ev sinema sistemleri dışında bu konuya çok fazla önem gösterilmemişti. Ancak Youtube’un yeni üç boyutlu ses özelliği sayesinde farklı sesleri farklı noktalardan geliyor gibi algılayacağız ve kulağımızı sesin geldiği noktaya çevirerek daha iyi şekilde duyabileceğiz. Bu da sanal gerçeklik algısının tamamlanmasına büyük katkıda bulunacak.

coachella-crowds

Youtube’da bir süredir 360 derece videolar izlenebiliyordu. Hatta geçtiğimiz 1 Nisan’da Youtube kullanıcıları için 360 derece videoları, ünlü rap sanatçısı Snoop Dogg ile birlikte izleme imkanı vereceğini duyuran şaka amaçlı bir sayfa hazırlamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Youtube 360 derece videoların canlı yayınlanabileceğini açıkladı. Bu özellik ilk kez, California’da düzenlenen Coachella festivalindeki bazı konserlerde kullanıyor. Üç boyutlu ses teknolojisiyle de desteklenen olan yayınlar kullanıcılara evlerinin konforunda konser keyfi yaşatıyor.

Üç boyutlu sesin baş konumuna göre değişmeyen daha ilkel bir versiyonunu deneyimlemek için aşağıdaki berber dükkanı simülasyonunu gözlerinizi kapatarak kulaklıkla dinleyebilirsiniz:

Bu teknolojinin canlı yayında 360 derece görüntü ile birlikte kullanılması ile ‘oradaymış gibi’ hissi daha da belirgin olacak. Youtube bu teknolojileri ile bu alanda rekabet ettiği Facebook’un bir adım önüne geçmiş oluyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook’un sanal gerçekliğe ve videolara ne kadar önem verdiğine dair bir haber yayınlamıştık. 360 derece videolara ve canlı yayın yapmaya olanak sağlayan Facebook, bu ikisini aynı anda yaparak canlı olarak 360 derece yayın yapma seçeneği sunmuyor.

Youtube bu özelliğin kullanılabilmesinin 360 derece çekim yapabilen bir kameraya ve 10-20 Mbps upload hızına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Türkiye’deki ADSL standartlarına göre oldukça yüksek kalan bu rakamlara 4,5G ile de ulaşmak mümkün. 360 derece çekim yapan kameralar henüz yaygınlaşmasa da geçtiğimiz günlerde düzenlenen F8 konferansında Facebook’un açıkladığı 360 derece kamera ve GoPro’nun bu yaz piyasaya süreceği sanal gerçeklik kamerası kullanıcı seviyesine hitap eden ilk örnekler olabilir.

Youtube 360 derece video konusunda bir adım öne geçmek için bu teknolojiyi canlı yayınlarda kullanmayı sağlayacak özelliği kullanıma sunuyor. Ayrıca bundan sonra üç boyutlu ses teknolojisi de Youtube videolarında kullanılabilecek. Böylece sanal gerçeklik daha gerçekçi olarak tecrübe edilebilecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği