Sennheiser ve Samsung 3D kulaklık üretecek

Sennheiser, 3D ses kaydı özelliği bulunan akıllı kulaklıkları Ambeo Smart Surround'ı Android'e getirmek için Samsung ile birlikte çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Üç boyutlu ses (diğer adıyla iki kulaklı ya da binoral ses), gerçekçi bir deneyim için, sesin insanların duyduğu şekilde kaydedilmesi anlamına geliyor. Genellikle bu işlem, insan kafası gibi şekillendirilmiş büyük kayıt cihazları ile gerçekleştiriliyor ancak Sennheiser bu deneyimi daha basit bir hale getirmeyi amaçlıyor.

Bu yılki CES Tüketici Elektronikleri Fuarı’nda Sennheiser tarafından tanıtılan Ambeo Smart Surround kulaklıklar, 3D ses kaydı yapabilen dahili mikrofonlara sahipti. Ambeo Smart Surround, her bir kulaklıkta bulunan bir ağ tabakanın altına yerleştirilmiş mikrofonlar sayesinde ses kaydı yapıyor. Smart Surround kulaklıklar sadece iPhone için üretilmişti ancak şirket şimdi bu teknolojiyi Android’e getirmek istiyor.

“Samsung güvenilirlik sağlayacak”

Sennheiser CEO’su Andreas Sennheiser, Portekiz’deki IFA Küresel Basın Konferansı’nda The Korea Herald gazetesine yaptığı açıklamada “Samsung ile birlikte Ambeo akıllı kulaklık setini Android cihazlara getirmek için çalışıyoruz.” dedi. bu platformu Google’ın mobil işletim sistemine getirme çabalarının sebebinin oldukça açık olduğunu söyleyen Sennheiser “Akıllı telefon pazarının en güçlü tabakasını Android tabanlı telefonlar oluşturuyor. Samsung ile iş birliği yapmak projeye güvenilirlik sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Sennheiser’ın Android’e özel bir tane kulaklık yapmak için Samsung gibi büyük bir şirketle ortaklık yapması garip gelebilir. Kaldı ki Samsung geçtiğimiz günlerde Harman’ı satın alarak kulaklık üreticisi AKG’yi de bünyesine katmıştı. Ancak Sennheiser için üç boyutlu ses stratejik bir odak noktası. Şirket, sanal gerçekliğin yükselişi ile birlikte bu teknolojinin öneminin git gide artacağını düşünüyor. Ambeo kulaklıklar, 360 derece kameralar için  en iyi eşleme olarak pazarlanıyor. Sennheiser ayrıca Ambeo VR Mic adında oldukça pahalı bir mikrofon seti de satıyor. Bu platformu Android’e taşımak Sennheiser’ın daha fazla müşteri çekmesi için oldukça önemli.

Kaynak: The Verge

Üç boyutlu ses (diğer adıyla iki kulaklı ya da binoral ses), gerçekçi bir deneyim için, sesin insanların duyduğu şekilde kaydedilmesi anlamına geliyor. Genellikle bu işlem, insan kafası gibi şekillendirilmiş büyük kayıt cihazları ile gerçekleştiriliyor ancak Sennheiser bu deneyimi daha basit bir hale getirmeyi amaçlıyor. Bu yılki CES Tüketici Elektronikleri Fuarı'nda Sennheiser tarafından tanıtılan Ambeo Smart Surround kulaklıklar, 3D ses kaydı yapabilen dahili mikrofonlara sahipti. Ambeo Smart Surround, her bir kulaklıkta bulunan bir ağ tabakanın altına yerleştirilmiş mikrofonlar sayesinde ses kaydı yapıyor. Smart Surround kulaklıklar sadece iPhone için üretilmişti ancak şirket şimdi bu teknolojiyi Android'e getirmek istiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği