Samsung Harman’ı 8 milyar dolara satın alıyor

Otomotiv teknolojileri şirketi Harman’ı satın alma konusunda anlaşmaya varan Samsung, bu şirketi bünyesine katmak için 8 milyar dolar ödeyecek.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akıllı otomobil teknolojisinde söz sahibi olmak isteyen Samsung, bu alanda başarılı firmalardan Harman’ı 8 milyar dolara satın alıyor. Bu yatırım, Samsung’un bugüne dek yurt dışında yaptığı en büyük hamle olacak.

Daha önce bu kadar büyük yatırımlarda bulunmayan Samsung Electronics’in, başkan yardımcısı Jay Y. Lee’nin yönetiminde değişim gösterdiği ve büyümek için yeni yöntemlere açık olduğu belirtiliyor. Özellikle Galaxy Note 7 telefonların yarattığı itibar kaybının ardından Samsung’un akıllı telefon dışındaki alanlarda büyüme çabası içine girdiği görülüyor.

Her geçen gün artan akıllı araç teknolojileri ve otomobilleri diğer akıllı cihazlara bağlayabilme özelliği şirketler için yeni teknolojiler üzerinde çalışma imkanı sunuyor. Bir süredir otomotiv sektörünü gözlediklerini belirten Samsung Electronics Strateji Yöneticisi Young Sohn, “Organik büyüme ile dilediğimiz yere yeterince hızlı ulaşamayacağımızı gördük.” diyerek Harman’ı satın alma kararını açıklıyor. Sohn Samsung’un otomobil üretme planları olmadığını da dile getiriyor.

İki şirket birbirini tamamlıyor

Son bir yılda hisseleri yüzde 25,6 oranında artan Harman’ın özellikle otomobil içi ekranlar ve göstergeler konusunda büyük bir fırsatı kaçırmak üzere olduğunu düşünen Samsung, kendi görüntü teknolojileri ve çipleri ile şirketi bu alanda daha ileriye taşıyabileceğini ifade ediyor.

Yine de bu hamle bazıları tarafından şüpheyle karşılandı. Samsung Electronics’te hissesi bulunan HDC Asset Management şirketinin fon yöneticisi Park Jung-hoon, “Samsung elindeki nakdi otomotiv teknolojisinde rakiplerinin önüne geçmek için harcıyor ancak şirketin Bosch ya da Continental gibi rakipler ile mücadele edebilecek kadar büyüyebileceği kesin değil.” diyor.

Harman’ın ürünleri bugüne dek aralarında BMW, Toyota ve Volkswagen’in de bulunduğu 30 milyondan fazla araçta kullanıldı. Şirket bilgi-eğlence (infotainment), telematik, bağlı emniyet ve güvenlik hizmetleri sunuyor.

Samsung’un ilk girişimi değil

Samsung bir yıl önce, otomotiv alanındaki fırsatları incelemek amacıyla bir otomotiv elektroniği bölümü açmış ve bu alanda çeşitli çalışmalar yürütmüştü. Bu bölüm bu yıl içinde Çinli otomotiv ve batarya şirketi BYD’ye 450 milyon dolar yatırım yaptı. Ayrıca Samsung Fiat Chrysler Automobiles ile de şirketin otomobil parçaları üreticisi Magneti Marelli’yi satın almak için görüşmeler yürütmüştü.

Kaynak: Reuters

Son akıllı telefonu Galaxy Note 7’ler konusunda büyük bir hüsrana uğrayan ve güvenilirliği sarsılan Samsung, akıllı telefon dışında alternatif gelir kaynaklarına yönelmek için çalışmalar yürütüyor. Daha önce de otomotiv sektöründe çalışmalar yürüten şirket, otomotiv teknolojileri üreten Harman adlı şirketi 8 milyar dolara satın alma konusunda anlaşmaya vardı. Samsung ekran ve çip alanındaki tecrübesini, Harman’ın araç içi donanımlarına yansıtmayı planlıyor.4 yanıt

Yorumunuz: