Araç konsol arayüzü Navdy’ye Samsung imzası

Geçtiğimiz ay Samsung tarafından satın alınan Harman, otomobillerde konsol arayüzü olarak kullanılan Navdy adlı cihaza yatırım yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Navdy, aracınızın ön konsoluna yerleştirilerek akıllı telefonunuzu sürüş sırasında da gözünüzü yoldan ayırmadan kullanmanızı sağlayan bir teknoloji. Günümüzde pek çok kişi otomobil kullanırken akıllı telefonuna baktığı için kaza yapıyor. Bunun sebebi ise insanların akıllı telefona bakmak için gözlerini yoldan ayırmaları. Navdy akıllı telefonun görüntüsünü ön cama yansıtarak aynı anda hem yolu kontrol etmenizi hem de akıllı telefonunuza bakabilmenizi sağlıyor.

Devamlı iletişim

Navdy, navigasyon özelliklerinin yanı sıra, gelen aramaları ve mesajları da sesli olarak haber veriyor. Kamerası sayesinde hareketlerinizi algılayabilen cihaz, gelen aramalarda elinizi sola kaydırırsanız telefonu bağlıyor, sağa kaydırırsanız aramayı reddediyor. Ayrıca gelen mesajlara, telefonunuzun dikte özelliğini kullanarak yanıt vermenizi sağlıyor.

Yolculuk sırasında daha önceden belirlenen rota üzerinde bir trafik sıkışıklığı oluşması halinde anında bu bilgiyi işleyen Navdy, çevredeki daha sakin yolları tercih ederek size zaman kazandırıyor.

Kolay kontrol

Cihazın direksiyona takılan butonu üzerinden menüler arasında gezinebiliyor ya da seçim yapabiliyorsunuz. Böylece elinizi direksiyondan, gözünüzü yoldan ayırmadan işlerinizi halledebiliyorsunuz. Çoğu müzik uygulaması ile de uyumlu olarak çalışan Navdy yolculuk sırasında dinlemek istediğiniz şarkıları ve listeleri seçmenizi kolaylaştırıyor.

Sadece akıllı telefonla değil, araç verileri ile de uyumlu olarak çalışan Navdy, aracın yakıtı azalmaya başladığında bunu sürücüye bildirerek yakınlardaki benzin istasyonlarını öneri olarak sunuyor.

Harman ile iş birliği

2014’te piyasaya sürülen cihaz, kullanıcıların yanı sıra yatırımcıların da dikkatini çekti. Toplam 42 milyon dolar yatırım aldığı belirtilen Navdy’nin son olarak, Samsung tarafından satın alınan Harman şirketinden yüklü bir yatırım aldığı ifade ediliyor. Harman’ın yatırım miktarı açıklanmasa da iki şirketin yaptığı ortak basın açıklamasında, 2017’nin Ocak ayından itibaren Navdy with Harman (Harman’lı Navdy) adlı yeni bir ürünün satışa sunulacağı bildirildi. Bu da yatırımın boyutunun oldukça fazla olduğu şeklinde yorumlanabilir.

Kaynak: Navdy, Business Insider

Sürücülerin yoldan gözünü ayırmadan araçlarını kullanmaya devam etmesini sağlayan araç konsol arayüzü Navdy, Samsung'un satın aldığı Harman firmasından yatırım aldı. Şirketlerin yaptığı basın açıklamasında 2017'nin Ocak ayından itibaren Navdy with Harman adlı yeni bir cihazın satışa sunulacağı belirtildi. 2014'te piyasaya çıkan Navdy, akıllı telefon görüntüsünü ön cama yansıtarak sürücülerin daima iletişim halinde kalmasına imkan veriyor, navigasyon özelliği ile yol tarifi yapıyor ve aracın verilerini kontrol ederek acil durumları sürücüye bildiriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=q4VX5_m8zMc

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği