Samsung da otonom araç teknolojisi geliştirecek

Sürücüsüz otomobil yarışı git gide kalabalıklaşıyor. Son olarak Samsung da Güney Kore’de otonom araç testlerine başlamak için onay aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sürücüsüz otomobil yarışı git gide kalabalıklaşıyor. Son olarak Samsung da Güney Kore’de otonom araç testlerine başlamak için onay aldı. Teknoloji devi, sensör ve kameralarla donatılmış bir aracı test etmeye başlayacak. Araçlar kötü hava koşulları ve yoldaki engellerden etkilenmemek için yapay zekadan faydalanacak.

Samsung, Güney Kore yollarında sürücüsüz araçları denemek için izin alan ilk teknoloji şirketi. Karayolu, Altyapı ve Ulaşım Bakanlığı geçmişte Hyundai ve Kia gibi otomobil üreticilerine ve bazı araştırma enstitülerine bu izni vermişti.

Çalışmalar geçmişte başlamıştı

Samsung, bu alanda çalışma yürütme isteğini zaten gizlemiyordu. 2015’in sonlarına doğru otonom sürüş ünitesi kuran şirket, 2016’nın Kasım ayında, otomobiller için yazılım ve parçalar üreten Harman’ı satın almıştı. Şubat ayında da yollarda karşılaşılabilecek beklenmedik ve tehlikeli engelleri algılayabilen bir 3 boyutlu teknoloji geliştiren TetraVue şirketi Samsung tarafından satın alındı.

Sürücüsüz otomobil teknolojisi kalabalık bir alan. Google, Apple ve Baidu gibi teknoloji şirketleri, General Motors ve Ford gibi otomobil üreticileri ayrıca Uber ve Didi gibi araç paylaşım şirketleri bu alanda çalışmalar yürütüyor. Hong Kong’lu analist Robin Zhu “Otomobil artık teknoloji endüstrisi için bir sonraki büyük mobil cihaz haline geldi” diyor.

Samsung otonom sürüş teknolojisi geliştirmeye odaklanmış durumda. Şirket ayrıca kendi aracını üretmek için uğraşmayacak. Amaç otomobil üreticilerine satılacak otonom sürüş teknolojisi geliştirmek. Samsung geliştirdiği teknolojisini Hyundai marka araçlarla test edecek.

Kaynak: CNN

Sürücüsüz otomobil yarışı git gide kalabalıklaşıyor. Son olarak Samsung da Güney Kore’de otonom araç testlerine başlamak için onay aldı. Teknoloji devi, sensör ve kameralarla donatılmış bir aracı test etmeye başlayacak. Araçlar kötü hava koşulları ve yoldaki engellerden etkilenmemek için yapay zekadan faydalanacak. Samsung, Güney Kore yollarında sürücüsüz araçları denemek için izin alan ilk teknoloji şirketi. Şirketin amacının teknolojiyi geliştirip otomobil üreticilerine satmak olduğu belirtiliyor.Bir yanıt

Yorumunuz: