Apple otonom sürüş izni aldı

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin günden güne artan otonom sürüş izinli şirketlerinin arasına bir yenisi daha eklendi: Apple.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin günden güne artan otonom sürüş izinli şirketlerinin arasına bir yenisi daha eklendi: Apple. Teknoloji devi bugüne kadar gerçekleştirdiği otonom sürüş çalışmalarında oldukça gizemliydi. Titan Projesi olarak bilinen çalışmalar yıllardır devam etmesine rağmen Apple bir otomobil teknolojisi üzerine çalıştığını uzun süre kabul etmedi. Son dönemlerde gelen raporlara göre ise Apple artık otonom bir araç üretmekten ziyade, mevcut araç üreticilerine otonom sürüş yazılımı satmaya odaklanıyor.

Apple yeni aldığı izinle birlikte artık teknolojisini yollara indirmeye hazır gibi görünüyor. Şirketin bir çalışanı Bloomberg’e yaptığı açıklamada, otonom araç testinin ‘yakında’ gerçekleşeceğini söyledi ancak detay vermedi. Kaliforniya Motorlu Araçlar Departmanı’na göre Apple’ın otonom araç denemesi için kaydettirdiği üç araç da 2015 model Lexus RX. Ayrıca Apple bu araçları kullanabilecek altı kişiyi de otonom araç sürücüsü olarak kaydettirdi.

“Otomasyona ciddi yatırımlar yaptık”

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Apple, Ulusal Trafik Güvenliği Birliği’ne gönderdiği bir yazıda, şirketin makine öğrenimi ve otomasyon konularına ciddi yatırımlar yaptığını ve ulaşım da dahil olmak üzere pek çok alanda otomasyonun getireceği yenilikler konusunda heyecanlı olduklarını bildirmişti. Bu yazı o dönemde Apple’ın otonom araç teknolojisi geliştirdiğine dair en büyük kanıt olarak görülmüştü.

Son dönemde Uber, Waymo, General Motors gibi şirketler de dahil olmak üzerek pek çok otonom araç geliştiricisi Kaliforniya sokaklarında araçlarını deniyor. Bu şirketlerin, Motorlu Taşıtlar Departmanı’ndan (DMV) izin almış olması gerekiyor. Şirketlerin denemeleri sırasında otonom sürüş özelliğinin ne kadar sık devreden çıkarıldığı (yani sürücünün otomobile ne kadar müdahale ettiği) kaydediliyor ve DMV bu rakamları yayınlıyor.

İlk test bekleniyor

Apple’ın otonom araç testini aktif olarak gerçekleştirdiği henüz kaydedilmedi. Pek çok şirket bu izni almış olmasına rağmen önemli bir kısmı henüz bir deneme yapmış değil. Apple ilk raporunu yayınladıktan sonra çalışmalar hakkında daha detaylı veriler elde edeceğiz.

Bir Apple sözcüsü, yeni alınan izin hakkında konuşmayı reddederken, şirketin geçtiğimiz Aralık ayında yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak, “Makine öğrenimi ve otomasyon konularında Ulusal Trafik Güvenliği Birliği ile birlikte çalışmak ve endüstrinin en iyi örneklerini belirlemek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: The Verge

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin günden güne artan otonom sürüş izinli şirketlerinin arasına bir yenisi daha eklendi: Apple. Teknoloji devi bugüne kadar gerçekleştirdiği otonom sürüş çalışmalarında oldukça gizemliydi. Titan Projesi olarak bilinen çalışmalar yıllardır devam etmesine rağmen Apple bir otomobil teknolojisi üzerine çalıştığını uzun süre kabul etmedi. Son dönemlerde gelen raporlara göre ise Apple artık otonom bir araç üretmekten ziyade, mevcut araç üreticilerine otonom sürüş yazılımı satmaya odaklanıyor. Apple’ın ilk test sürüşünü gerçekleştirmesi merakla bekleniyor.Yorumunuz: