Apple otomobil projesini askıya aldı

Apple'ın 2020 yılında üretilmesi beklenen otonom aracının şimdilik askıya alındığı ve projenin gidişatına 2017'nin sonunda karar verileceği belirtiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bloomberg’de yayınlanan bir habere göre Apple otomotiv ekibine 2017’nin sonuna kadar otonom araç sisteminin uygulanabilirliğini kanıtlaması için süre verdi. Platformun çalışmalara ne yönde devam edeceğine bu tarihten sonra karar verilecek.

Raporda Apple’ın hedefleri arasında ‘şimdilik’ kendi otomobilini üretmenin bulunmadığı ancak gelecekte kendi aracını üretmek ya da mevcut otomobil üreticileri ile iş birliği yapmak gibi seçeneklerden birisinin seçilebileceği vurgulandı.

Projedeki değişimin Ağustos ayından itibaren, aralarında 120 yazılım mühendisinin de bulunduğu yüzlerce çalışanın iş tanımının değişmesine, işten çıkarılmasına ya da kendi istekleriyle işten ayrılmasına sebep olduğu ifade ediliyor.

Çalışmalar durdurulmuş değil

Apple’ın otomobil ekibinin geri kalan üyeleri ise otonom yazılımlar, görüş sensörleri ve platformu gerçek dünya ortamlarında test etmek için simülasyonlar geliştiriyor. Apple’ın yeni hedefine yönelik olarak yeni elemanlar işe aldığı ve ekipteki çalışan sayısını sabit tuttuğu bildiriliyor.

Raporda Apple’ın ‘Project Titan’ olarak adlandırılan otonom araç projesinin gecikmeler ve iç anlaşmalar sebebiyle aylarca sorunlarla boğuştuğu belirtiliyor.

Yönetim değişikliği hedefi de değiştirdi

İddialara göre; Apple Car’ın başında yer alan Steve Zedesky bu yılın başında görevinden ayrılınca tüm sorumlulukları Apple’ın donanım mühendisliği yöneticisi Dan Riccio’ya verildi. Daha sonra uzun süredir Apple’da yöneticilik yapan Bob Mansfield Nisan ayında görevi devraldı ve projenin yönünü değiştirdi.

Bundan bir ay kadar sonra Mansfield Silikon Vadisi’nde yapılan ve yüzlerce Titan çalışanının katıldığı bir toplantıda strateji değişikliğini açıkladı. Mansfield projeyi incelediğini ve Apple’ın direkt olarak Tesla’ya rakip olacak bir araç üretmekten ziyade, bir otonom sürüş platformu üretmeye odaklanmasının daha doğru olacağına karar verdiğini söyledi.

Apple tarafından tasarlanan bir aracın 2020’de piyasaya sürülmesi fikri şimdilik askıya alınmış gibi görünse de şirketin ARGE planları önümüzdeki aylar ya da yıllar içinde değişebilir. Yine de Tesla CEO’su Elon Musk, Apple’ın kendi aracını 2020’ye kadar üretemeyeceğini ve bunun kaçırılmış bir fırsat olduğunu düşünüyor.

Kaynak: Mac Rumors

Apple'ın bir süredir otonom araç projesi üzerinde çalıştığı belirtiliyordu. 2020'de piyasaya çıkması beklenen bu aracın geliştirilmesi konusunda çeşitli iç problemler ortaya çıktığı ve yönetimdeki değişimlerin ardından projenin şimdilik askıya alındığı ifade ediliyor. Apple otonom araç ekibinden 2017'nin sonuna kadar bir uygulanabilirlik raporu bekliyor. Bu rapora göre Apple kendi aracını üretmeye, mevcut bir otomobil üreticisiyle çalışmaya ya da bu projeyi tamamen durdurmaya karar verebilir.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği