Apple otonom araç çalışmalarını doğruladı

Apple CEO'su Tim Cook Bloomberg'e yaptığı açıklamada Apple'ın kapalı kapılar ardında otonom araçlar üzerinde çalıştığını söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple CEO’su Tim Cook sonunda Apple’ın otonom araç teknolojisi üzerinde çalıştığını doğruladı. Bugüne dek Apple’ın otomotiv sektöründeki çalışmaları bir sır gibi saklanıyordu. Ancak Tim Cook Bloomberg’e yaptığı açıklamada Apple’ın kapalı kapılar ardında otonom araçlar üzerinde çalıştığını söyledi.

“Otonom sistemler üzerinde çalışıyoruz” diyen Cook “Bu sistemler tabii ki otonom araçları da kapsıyor. Otonom sistemler bizim için çok önemli bir çekirdek teknoloji. Biz bu teknolojiyi tüm yapay zeka projelerinin başı olarak görüyoruz. Büyük ihtimalle, üzerinde çalışılacak en zor yapay zeka projesi bu.” ifadelerini kullandı.

Apple daha önce bir otomobil teknolojisi üzerinde çalıştığını kabul etmemişti. Ancak şirketin Ford ve Mercedes-Benz gibi şirketlerden düzinelerce otomotiv uzmanını bünyesine kattığı da biliniyor. Bloomberg’e göre şu anda Apple bünyesinde binden fazla mühendis otomotiv teknolojileri üzerine çalışıyor.

Otomobil değil, yazılım üretiliyor

Apple’ın otonom araç çalışmaları şirket içinde ‘Project Titan’ olarak biliniyor. Bu proje yıllardır söylentilerin ve spekülasyonların da konusu olmuştu. Başlangıçta Apple’ın kendi otomobilini ürettiği düşünülmüştü ancak şimdi şirketin sadece otonom sürüş yazılımı geliştirdiğine inanılıyor.

Business Insider’ın Nisan ayında elde ettiği belgeler Apple’ın direksiyon kontrolü, hızlanma ve yavaşlama gibi işlemleri elektronik komutlarla gerçekleştirebildiğini gösteriyordu.

Silikon Vadisi’nin ağır toplarından Google ve Uber de kendi otonom araç teknolojilerini geliştiriyor. BMW, Daimler ve Volkswagen gibi geleneksel otomobil üreticileri de kendi otonom sürüş araştırmalarını yürütüyor.

Tim Cook’un Bloomberg’e yaptığı açıklama şu şekildeydi:

“Bence burada büyük bir dönüşüm meydana geliyor. Sadece otonom araçlar değil, tüm bu elektriklileşme aşaması değişimin önemli bir parçası. Bir elektrikli araç kullandıysanız, bunun muazzam bir deneyim olduğunu görmüşsünüzdür. Bir dolum istasyonunda durmak da ayrı bir deneyim. Bunun dışında araç paylaşımı var. yani üç farklı vektörde aynı anda değişimler gerçekleşiyor.

Biz buna otonom sistemler olarak bakıyoruz. Haliyle otonom sistemler geliştirmenin amaçlarından birisi de otonom araç kullanımı. Başka alanlar da var. Biz bunu tüm yapay zeka projelerinin başı olarak görüyoruz. Bu çekirdek teknolojinin bizi hangi alanlara götüreceğini görmek heyecan verici.”

Kaynak: Business Insider

Apple CEO'su Tim Cook sonunda Apple'ın otonom araç teknolojisi üzerinde çalıştığını doğruladı. Bugüne dek Apple'ın otomotiv sektöründeki çalışmaları bir sır gibi saklanıyordu. Ancak Tim Cook Bloomberg'e yaptığı açıklamada Apple'ın kapalı kapılar ardında otonom araçlar üzerinde çalıştığını söyledi. "Otonom sistemler üzerinde çalışıyoruz." diyen Cook "Bu sistemler tabii ki otonom araçları da kapsıyor. Otonom sistemler bizim için çok önemli bir çekirdek teknoloji. Biz bu teknolojiyi tüm yapay zeka projelerinin başı olarak görüyoruz. Büyük ihtimalle, üzerinde çalışılacak en zor yapay zeka projesi bu." ifadelerini kullandı.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği