Uber’in otonom filosu yollarda

Uber yaklaşık bir buçuk yıldır hayalini kurduğu otonom araç filosunu sonunda kullanıma sundu. Pittsburgh, sürücüsüz Uber'leri kullanan ilk şehir olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber’in geçtiğimiz yıl Pittsburgh’da kurduğu İleri Teknolojiler Merkezi’nin amacı şehre bir otonom paylaşım aracı filosu kazandırmaktı. Aslında asıl amaç ilk otonom ticari taksiyi yola çıkarmaktı ancak Singapur’lu NuTonomy adlı şirket bunu geçtiğimiz ay, Uber’den önce başardı. Yine de Uber’in dün kullanıma sunduğu otonom araçların geniş kitleler ulaşma ihtimali daha yüksek. Pittsburgh halkı, dünyanın ilk otonom Uber’lerine binme şansını elde edecek.

Uber bu halka açık testleri, otonom sürüş teknolojilerinde başarının anahtarı olarak görüyor. Uber bu yöntemin gelecekte araç sahipliğine bir alternatif olabileceğini düşünüyor. Uber’in göz önünde bulundurduğu faydalar arasında trafik kazalarının azaltılması, daha fazla park alanı bulunması ve daha az trafik sıkışıklığı yaşanması bulunuyor.

Volvo da filoya dahil olacak

Bu faydalar geçtiğimiz hata Volvo tarafından da dile getirildi. İlk tam otonom aracı XC90 SUV aracı İsveç’te denemeye çıkan şirket, testlerin tamamlanmasının ardından XC90’ları Uber’in Pittsburgh’da Ford Fusion’larla kurduğu filoya dahil olmak üzere gönderecek.

Otonom sürüş teknolojisi hala gelişmekte olduğu için Uber’in filosunda şoför koltuğunda bir insan bulunuyor olacak. Bu sürücü sadece gerektiğinde aracın kontrolünü eline alacak. Uber, bu teknolojinin tamamen kendini kanıtlaması durumunda bile araç paylaşımının insanlı ve otonom araçların bir arada bulunduğu bir hizmet olacağını, insanların bu hizmete bilgisayarların sunamayacağı özellikler ekleyebileceğini düşünüyor.

Kaynak: New Atlas

Uber büyük bir potansiyel olarak gördüğü sürücüsüz araç paylaşımı hizmetini ABD'nin Pittsburgh şehrinde kullanıma sundu. Ford Fusion'lardan oluşan otonom araç filosu, ilk sürücüsüz Uber hizmeti olarak yollara çıktı. Volvo da sürücüsüz aracı XC90'ın testlerinin tamamlanmasının ardından Uber'in filosuna dahil olacak.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği