Samsung ikiye bölünmeyi gündemine aldı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung hissedarlara daha fazla ödeme yaparak şirketi ikiye bölmeyi planlıyor. Nihai karar yarınki toplantıda verilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Samsung Electronics, salı günü hissedar değerini artıracak yeni bir plan açıklayacağını söyledi. Bu hamle ABD’li Elliott Management fonu tarafından yapılan şirketi ikiye bölerek daha fazla ödeme yapma baskılarının ardından geldi. Samsung’da yüzde 0,6 hissesi bulunan koruma fonu Güney Koreli teknoloji devine Ekim ayında ikiye bölünmesi ve özel kar payı olarak 26 milyar dolar ödeme yapması konusunda çağrıda bulunmuştu.

Bugün Seoul Economic Daily tarafından yayınlanan haberde şirketin ikiye bölünmeyi gündemine aldığı belirtildi. Konu ile ilgili açıklama yapmayı reddeden Samsung, geçtiğimiz ay daha fazla hissesini geri almayı planladığını açıklamıştı.

Piyasanın beklentisi bölünme yönünde

Samsung’un ikiye bölünmesi konusu uzun süredir piyasalarda dolanan bir spekülasyon. Analistler böyle bir hamlenin Samsung Group‘un kurucu ailesinin veliahtlarının şirket üzerinde kendi kontrollerini kurması açısından da faydalı olabileceğini savunuyor. Dünyanın en büyük akıllı telefon, bellek yongası ve televizyon üreticisinin bu konuda alacağı karar da merakla bekleniyor.

Aberdeen Asset Management Asia yöneticisi David Smith “Elliott’ın önerisine karşı çıkmak zor. Daha basit bir yapı kesinlikle tercih edilebilir bir şey ve çoğu kişi, daha fazla ödeme yapılabileceği konusunda hemfikir olacaktır. Önemli olan bu değişikliklerin aile, grup ve azınlık hissedarlar dahil olmak üzere herkese fayda sağlaması.” şeklinde konuştu.

Yatırımcıları kaçırmak istemiyor

Samsung ayrıca Galaxy Note 7 telefonlarının yaşattığı felaketin ardından oluşmasını beklediği 5,1 milyar dolar zararın da yatırımcıları ürkütüp kaçırmasını istemiyor. Ayrıca ülkedeki bir siyasi skandal sebebiyle ofisleri savcılar tarafından incelenen şirket bu zor dönemde destek kaybetmek istemiyor. Samsung salı günü Güney Kore saatiyle 9:30’da bir toplantı gerçekleştirerek planlarını konuşacağını açıkladı.

Elliott tarafından önerilen diğer önlemler ise serbest nakit akışının en az yüzde 75’inin yatırımcılara geri aktarılması ve bazı bağımsız yöneticilerin atanması. Yeni hissedar iadesi planı, Samsung Group fiili yöneticisi Jay Y. Lee’nin kontrolünü daha fazla artırması ile neticelenebilir. Lee 2014’ün Mayıs ayında bir kalp krizi geçiren babasından yönetimi devralmıştı.

HI Investment tarafından hazırlanan raporda ise “Samsung Electronics bölünmenin zamanı gibi detaylar hakkında bilgi vermese bile şirket en azından sahiplik yapısında değişikliklere gideceğini açıklayacaktır.” denildi.

Kaynak: Reuters

Samsung yatırımcılardan gelen baskılar ve veliahtların şirketin kontrolünde daha fazla söz sahibi olmasının amaçlanması gibi sebeplerle şirketi ikiye bölmeyi planlıyor. Şirketten bu planlara dair detaylı bilgi paylaşılmazken, yarın sabah bir toplantı yapılacağı açıklandı. Ortaklar şirketi geri ödeme yapma ve ikiye bölünme konusunda ikna etmeye çalışıyor. Piyasada da Samsung'un ikiye bölünmesinin herkes için daha faydalı olacağı görüşü hakim. Kararın yarınki toplantının ardından açıklanması bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği