Samsung’un beklenen katlanabilir telefonu resmen ortaya çıktı

Samsung uzun zamandır beklenen katlanabilir telefonunu tanıttı ve Android geliştiricilerine yeni cihaz için uygulamalar yazmaya başlamalarını söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Samsung uzun zamandır beklenen katlanabilir telefonunu tanıttı ve Android geliştiricilerine yeni cihaz için uygulamalar yazmaya başlamalarını söyledi. Güney Koreli teknoloji şirketinin, mobil bölümünde azalan kar oranını dengelemek için katlanabilir telefonlarını mükemmelleştirmesi gerekiyor. Şirketin Apple’a kaybettiği prestiji geri kazanması gerek.

Katlanabilir telefonlar, cebe sığan bir cihazda tablet ekranı sunmayı amaçlıyor. Ayrıca toplamda cihazın boyutu bir akıllı telefonun iki katına çıktığı için daha fazla performans sağlayacak parçalar için de yer açılmış olacak. San Francisco’daki tanıtımda Samsung mobil ürün pazarlamasından sorumlu Başkan Yardımcısı Justin Denison köşeden köşeye 18,5 cm (7,3 inç) ekrana sahip katlanabilir cihazı tanıttı.

Önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek

Cihaz ikiye katlandığında kalın bir telefon gibi görünüyor. Ancak Samsung cihazı medya mensuplarının ya da geliştiricilerin incelemesine izin vermedi. Google’ın Android yazılım platformu mühendisliğinden sorumlu Başkan Yardımcısı Dave Burke de sahnede konuştu ve Samsung’un Android tabanlı bir cihazı önümüzdeki yıl piyasaya süreceğini söyledi. Burke diğer Android üreticilerinden de katlanabilir ürünler görmeyi beklediklerini söyledi.

Google’ın Android UX Başkanı Glen Murphy de Google’ın geliştirici topluluğu ile birlikte çalışıp telefona yeni özellikler getireceğini söyledi. Samsung cihazın önümüzdeki aylarda seri üretime hazır hale geleceğini açıkladı.

Geliştiricilerle iş birliği önemli

Konferansa katılan Joshua Clark adlı geliştirici bu tarz ürünlerin yaygınlaşması için Samsung’un bu teknolojiyi bazı rakiplerine de satması gerektiğini söyledi. Clark “Bence iki şirketin bir ürünü desteklemesi, ürünün kabul görmesi için yeterli. Bugün sahnede Google’ın da olması çok fazla şey anlatıyor. Geliştiricilerin uygulamalarını cihaza entegre edebilmesi için bu bana güven aşılıyor.” şeklinde konuştu.

Technalysis Research’ten analist Bob O’Donnell eğilebilen ekranların bir heyecan yarattığını ancak müşterilerin cihazın kalınlığından ve fiyatından hoşlanmayabileceğini belirtti. O’Donnell “Bunun sadece güzel bir numaradan fazlası olduğunu göstermeleri gerek. Ancak bu teknolojiyi geliştiricilere erkenden açarak farklı deneyimler geliştirilmesini sağlamak akıllıca.” dedi.

Samsung, katlanabilir telefonlar üzerinde çalışan birkaç şirketten biri. Huawei de 2019’da 5G kapasiteli bir katlanabilir telefon üreteceğini açıklamıştı. Ancak Samsung ve Huawei bu yarışta Royole adlı Çinli ekran üreticisinin gerisinde kaldı. Royole geçtiğimiz hafta ilk seri üretim katlanabilir akıllı telefonu açıkladı ve Aralık’tan itibaren bu cihazı 1300 Dolar’dan satışa sunacağını belirtti.

Kaynak: The Guardian

Samsung uzun zamandır beklenen katlanabilir telefonunu tanıttı ve Android geliştiricilerine yeni cihaz için uygulamalar yazmaya başlamalarını söyledi. Köşeden köşeye 18,5 cm (7,3 inç) ekrana sahip cihaz katlandığında kalın bir akıllı telefon gibi görünüyor. Samsung’un tanıtımda Google yetkilileriyle birlikte hareket etmesi, hem Samsung’un hem de Android’in bu teknolojiye verdiği önemi gösteriyor.Bir yanıt

Yorumunuz: