Katlanabilir telefon: Royole Flexpai

Royole adlı Çinli akıllı telefon üreticisi, Flexpai adını verdiği katlanabilir telefonunu tanıttı. 1300 Dolar’lık telefon sadece Çin’de kullanılabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Büyük ihtimalle Royole markasını daha önce hiç duymadığınız ama bu Çinli akıllı telefon üreticisi bu günlerde sıkça karşınıza çıkabilir. Şirketin geliştirdiği Flexpai adlı telefon seri üretimle kullanıma sunulan ilk katlanabilir akıllı telefonlardan olacak. Royole Flexpai’ye bir akıllı telefon diyebilir miyiz ya da böyle bir cihazı her gün kullanmak ister miyiz; orası tartışmalı. Ancak bu telefonun, yakın geleceğin bize neler getireceğine dair önemli bir ipucu olduğunu söylemek yanlış olmaz.

İki telefon taşımak gibi

7,8 inçlik ekranıyla Royole Flexpai daha çok bir tablet gibi duruyor ama bu tableti kırmadan ikiye katlayabiliyorsunuz. Böylece cihaz, sırt sırta duran iki adet akıllı telefon gibi kullanılabiliyor. Royole cihazın katlanınca hangi boyuta eriştiğini söylemiyor ama ekran boyutunun 4 inç olduğunu biliyoruz. Bir tarafta kenarlıklar hala çok geniş olduğu için cihazın eni 4 inçten daha büyük. Telefonun kalınlığı da 7,8 mm olarak belirtilmiş. Bunun katlanmadan önceki hali olduğunu düşünürsek katlanınca 1,56 cm kalınlığa ulaşacağını söyleyebiliriz. 320 gramlık ağırlıyla cihaz gerçekten iki telefon taşıyormuş gibi hissetmenize sebep olabilir.

https://youtu.be/ZjdGhHLQIH4

Royole telefonda Snapdragon 8 serisi bir işlemci kullanacağını söyledi ancak hangi model olduğunu açıklamadı. Telefon 6 ya da 8 GB RAM seçenekleriyle satışa sunulacak. 4:3 oranındaki ekran 1440×1920 çözünürlüğe sahip. Cihazın iki kamerası ekranın yan tarafında duruyor (ama cihazı açık şekilde tablet gibi kullanırsanız orası cihazın üstü de olabilir.) Kameralardan biri 20 megapiksel diğeri de 16 megapiksel çözünürlüğe sahip. Ekran katlandığında herhangi bir taraftan fotoğraf çekilebiliyor.

Telefonun her iki tarafından da görüşme yapılabiliyor. 3 bin 800 mAh bataryaya sahip cihaz, Royole’in Android 9.0 Pie üzerine hazırlanan kendi işletim sistemini kullanıyor.

Sadece Çin’de kullanılabiliyor

Flexpai’nin çok eğlenceli bir telefon olduğuna şüphe yok ama büyük ihtimalle yakın zamanda alıp kullanmanız mümkün olmayacak çünkü telefon sadece Çin’deki GSM operatörleri ile çalışacak şekilde hazırlandı. 6 GB RAM ve 128 GB depolama alanı bulunan temel model 1300 Dolar’a (7 bin 128 Lira), 8GB RAM ve 512 GB depolama alanı bulunan model ise 1870 Dolar’a (10 bin 250 Lira) satılacak. Sınırlı sayıda ürün Aralık’ta piyasaya sürülecek. Ön siparişler şimdiden alınmaya başladı.

Bu telefon, Samsung, Huawei ya da LG’nin benzer bir katlanabilir telefonunun fiyatı konusunda da fikir veriyor. Ayrıca Royole’in telefonu uluslararası standartlara uygun yapmadığını ve sınırlı sayıda ürettiğini göz önünde bulundurduğumuzda, daha büyük markaların katlanabilir telefonlarının daha pahalıya geleceğini söyleyebiliriz.

Kaynak: Digital Trends

Büyük ihtimalle Royole markasını daha önce hiç duymadığınız ama bu Çinli akıllı telefon üreticisi bu günlerde sıkça karşınıza çıkabilir. Şirketin geliştirdiği Flexpai adlı telefon seri üretimle kullanıma sunulan ilk katlanabilir akıllı telefonlardan olacak. Royole Flexpai’ye bir akıllı telefon diyebilir miyiz ya da böyle bir cihazı her gün kullanmak ister miyiz; orası tartışmalı. Ancak bu telefonun, yakın geleceğin bize neler getireceğine dair önemli bir ipucu olduğunu söylemek yanlış olmaz.Yorumunuz: