Microsoft da katlanabilir ekran patenti aldı

Henüz adı açıklanmasa da kamuoyunda Surface Phone olarak bahsedilen Microsoft’un yeni akıllı telefonu, katlanabilir tasarım kullanabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft’un yeni ortaya çıkan patenti, katlanabilir telefon tasarımını gösteriyor. Henüz adı açıklanmasa da kamuoyunda Surface Phone olarak bahsedilen Microsoft’un yeni akıllı telefonu bu katlanabilir tasarımı kullanabilir. MSPowerUser tarafından ortaya çıkarılan patent hem akıllı telefon hem de tablet olarak kullanılabilen 2’si 1 arada tasarımı gösteriyor.

Tabii ki patent alınmış olması, bu teknolojinin kesinlikle kullanılacağı anlamına gelmiyor. Ancak mobil telefon pazarında şimdiye de ciddi bir etki yaratamayan Microsoft, diğer telefonlar arasında öne çıkacak teknolojiler kullanmak isteyecektir. Günümüzde hepsi birbirine benzeyen akıllı telefon tasarımlarının yanında katlanabilir bir telefonun dikkat çekeceği aşikar.

“Eşsiz bir telefon”

Microsoft CEO’su Satya Nadella, geçtiğimiz yıl Avustralia Financial Review’a verdiği bir röportajda “Telefon pazarında çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bugünün pazar liderlerinin çizdiği yoldan değil, kendimize özgü eşsiz yöntemlerle en başarılı mobil cihazı üretmek için çalışacağız.” demişti.

Patentte görülen cihaz katlanarak farklı şekillere girebiliyor. Böylece geniş ekranlı tablet gibi bir cihaz olarak ya da katlanıp, daha küçük bir akıllı telefon olarak kullanılabiliyor. Cihaz ayrıca ‘çadır-modu’nda düz bir yüzeye yerleştirilerek video izlemeyi kolaylaştırıyor.

Windows 10’a yakışır bir cihaz

Microsoft, Windows 10’u geliştirirken farklı platformlar üzerinde çalışabilecek bir işletim sistemi hazırlamaya özen gösterdi. Bu sebeple Surface Phone’un başka bir mobil cihaza dönüşebilmesi, Windows 10’un yeteneklerini en iyi şekilde göstermeye yardımcı olabilir.

Yine de bu cihazı hiçbir zaman görmeme ihtimalimiz olduğunu da göz önünde bulundurmak gerek. Microsoft belki tam olarak patentte gösterildiği gibi olmasa da katlanabilir ekranı olan başka bir cihaz üretebilir.

Geçtiğimiz hafta Samsung’un benzer bir tasarım üzerinde çalıştığı ifade edilmişti. Samsung’un katlanabilir cihazının açılınca 7 inç ekranı olan bir tablete dönüştüğü belirtiliyor. Bu rapor da Samsung tarafından doğrulanmış değil ancak Samsung geçmişte bu alanda aldığı patentlerle bilindiği için katlanabilir telefon üretmeye en yakın şirketlerden birisi olarak görülüyor.

Kaynak: Trusted Reviews

Microsoft’un yeni ortaya çıkan patenti, katlanabilir telefon tasarımını gösteriyor. Henüz adı açıklanmasa da kamuoyunda Surface Phone olarak bahsedilen Microsoft’un yeni akıllı telefonu bu katlanabilir tasarımı kullanabilir. MSPowerUser tarafından ortaya çıkarılan patent hem akıllı telefon hem de tablet olarak kullanılabilen 2’si 1 arada tasarımı gösteriyor. Tabii ki patent alınmış olması, bu teknolojinin kesinlikle kullanılacağı anlamına gelmiyor. Ancak Microsoft CEO’su Satya Nadella, geçtiğimiz yıl verdiği bir röportajda “Bugünün pazar liderlerinin çizdiği yoldan değil, kendimize özgü eşsiz yöntemlerle en başarılı mobil cihazı üretmek için çalışacağız.” demişti. Ayrıca Surface Phone’un başka bir mobil cihaza dönüşebilmesi, Windows 10’un farklı platformlarda çalışma yeteneklerini en iyi şekilde göstermeye yardımcı olabilir.Bir yanıt

Yorumunuz: