Microsoft katlanır ekranlı telefon üretebilir

2015 yılında başvurusu yapılan ve yeni yayınlanan bir patent, Microsoft'un katlanabilir ekranlı bir telefon planı olduğunu gösteriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft’un Surface Pro ve Surface Book gibi cihazları pek çok olumlu yorum almış olsa da şirket aynı başarıyı akıllı telefon pazarında bir türlü gösteremedi. Daha önce Nokia ile iş birliği halinde çalışan Microsoft, geçtiğimiz yıl Lumia cihazları kendi mağazalarında satmayacağını duyurmuştu. Ancak bu durum Microsoft’un akıllı telefon pazarından çekildiği anlamına gelmiyor. Aksine şirketin akıllı telefonlar ile ilgili birçok planı var.

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella konu ile ilgili yaptığı açıklamada, sadece diğer markaların başarısını kıskanarak bir hamle yapmayacaklarını, kendine has özellikleri olan bir cihaz geliştirerek pazara yenilik getirmeyi amaçladıklarını belirtmişti. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir patent de bu görüşü doğrular nitelikte.

2015 yılında başvurusu yapılan ve yeni yayınlanan bir patent, Microsoft’un katlanabilir bir telefon planı olduğunu gösteriyor. Elbette patentin alınmış olması bu projenin kesinlikle hayata geçirileceği anlamına gelmiyor ancak şirketin geçmişte Courier adıyla geliştirdiği katlanabilir tablet gibi projeleri bulunduğunu düşününce, katlanabilir bir telefon hamlesi çok da uzak durmuyor.

Katlanır ekran patentleri

Bundan iki ay önce de Microsoft’un esnek menteşe yapısına sahip bir mobil cihaz patenti aldığı ortaya çıkmıştı. Görünüşe göre şirket bu alanda yeni fikirler geliştirmek için oldukça fazla mesai harcıyor.

Yeni ortaya çıkan patentte ise Microsoft çok katmanlı, bölünmüş panelleri olan bir cihaz ortaya koyuyor. Kenarları kavisli olarak tasarlanan ve iki parçadan oluşan ekran, kullanıcının dikkatini birleşme noktalarında oluşan boşluklardan uzaklaştırarak, tek parçaymış gibi görünen optik bir yanılsama oluşturuyor. Bu tarz bir cihazda, ekranın ortasında bulunan bir destek yapısının dikkat dağıtacağının altını çizen Microsoft, bu destek yapısının göze batmasını engellemek için ışığı kullanıcının gözlerine doğru yönlendirecek bükülmüş ya da kavisli kenarlar kullanıyor.

Bu şekilde Microsoft, birden fazla ekranın tek bir ekranmış gibi göründüğü bir cihaz yaratabilir. Tabii ki böyle bir cihazın katlandığında ne kadar kalın olacağı ya da kullanımının ne kadar kolay olacağı da diğer soru işaretleri. Eğer Microsoft bu patentleri kullanmadan rafa kaldırmaya karar verirse, bu sorulara asla cevap bulamayabiliriz.

Kaynak: Hot Hardware

Microsoft, diğer sektörlerin aksine akıllı telefon pazarında bugüne dek çok başarılı olamadı. Şirketin CEO'su Satya Nadella, gerçekten yenilikçi bir ürün geliştirmeden bu pazarda büyük bir hamle yapmayacaklarını söylüyor. 2015'te alınan ve yeni yayınlanan bir Microsoft patenti, şirketin katlanabilir ekranlı bir akıllı telefon planı üretebileceğini gösteriyor. Patente göre katlanabilir telefonun birleşim noktalarının kullanıcı tarafından fark edilmemesi için ekranın kenarları kavisli olacak. Böylece ekranın ışığı direkt olarak kullanıcıya yöneltilerek, optik bir yanılsama ile ortadaki destek yapısının görülmemesi sağlanacak. Kullanıcı, birden fazla parçadan oluşan ekranı, bu yanılsama sayesinde tek bir parça gibi görecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği