Microsoft yeniden yapılanıyor

Microsoft, organizasyon şemasını değiştirerek yeni bir yapılanmaya gidiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, şirketin kişisel bilgisayar odaklı işlerini şu anki bulut bilişim ve mobil öncelikli işlerle ve hatta gelecekteki yapay zeka ve olası sanal gerçekliği merkezine koyan işlerle değiştirmek gibi zorlu bir süreci yönetiyor.

Bu süreçte, geçen Perşembe günü (29.03.2018) Nadella tüm bu gelişmeleri dikkate alan en son değişikliğini açıkladı. Şirketin organizasyon şemasında yapılan bu köklü değişiklik, Microsoft’un güçlü olduğu “Azure Bulut Bilişim Servisi” ve “Office 365” bölümü gibi işlerdeki gücünü artırmak için yapılmış gözükürken, “Windows”un işlerdeki ağırlığı giderek azalacak gibi duruyor.

2015 yıllında Nadella’nın şirketin tüm yazılım ve donanım (ki o zaman bunlar Surface bilgisayarları, HoloLens sanal gerçeklik ekipmanları, Lumia akıllı telefonları, Surface Hub panoları, the Band akıllı saatleri ve XBox oyun konsollarını içeriyordu) birimlerini birleştirmek için yaptığı yeniden düzenleme sonrasında durum tam istendiği gibi gitmemiş olacak ki daha 3 yıl geçmeden yeni bir düzenleme ile şirketin odaklanması gereken başlıklar yeniden belirlendi. Aslında 31 Aralık’ta sona eren çeyrekteki gelir artış (ve azalış) oranları –  “Office 365”deki yüzdeki 41 artış, “Dynamics 365”teki yüzde 67 artış ve “Azure”daki yüzde 98 artış oranına karşın “Windows ticari ürünündeki yüzde 4 azalış, Surface bilgisayarlarındaki yüzde 1 artış ve Windows yüklü bilgisayarlardaki yüzde 4 artış- durumu net olarak ortaya koyuyordu.

Bir kapı kapanır…

2018 yılındaki yeni fikir, her şeyi yeni yükselen yıldız olan Azure birimi odaklı şekilde üretmek. 2015 yılındaki düzenlemede oluşturulan Windows ve Donanım Grubu (WDG) dağıtılırken birimin başındaki Terry Myerson ise emekliye ayrıldı. Terry Myerson’un yazdığı ve Microsoft’taki 21 yıllık çalışmasında yaşadıklarını ve aldığı dersleri anlattığı blog yazısı da ayrıca okunmaya değer.

Windows yazılım ekibinin büyük bir kısmı Scott Guthrie tarafından yönetilecek “Bilişim & Yapay Zeka” bölümüne kaydırılırken bu ekibe yapay zeka konusunda çalışan bir ekip daha eklendi. Bu ekibin amacı, büyük bir rekabet yaşanan yapay zeka alanında Azure bulut servisinin desteğini alarak başarılı olmak. Nadella’nın, Guthrie’ye yüklediği sorumluluklar tüm cihazlarda (akıllı telefonlardan, kurumsal sunuculara ve ileride öngörülen sanal gerçeklik aygıtlarına) çalışabilecek tüm uygulamaların bulut üzerinden çalışması. CEO çalışanlarına yazdığı e-postada bu takımın amacını platform bütünlüğünü oluşturmak ve tüm teknolojik katmanlarda bir değer yaratmak olarak belirtilmiş.

…diğer bir kapı açılır

Organizasyonda yapılan değişiklikle donanım ve bilgisayarlar için Windows satış işi ise “Deneyim & Cihazlar” adı altında yeni kurulan ve Rajesh Jha tarafından yönetilecek birime aktarıldı. Jha bunun yanında kurumsal taraftaki mobil cihaz ve yazılımların yönetimini ve bilgisayar ile etkileşim için HoloLens ve XBox Kinect gibi yeni yöntemler tasarlayan bir birimin de başına geçecek.

“Bilgisayar deneyimi çoklu duyulara hitap eder şekilde ve evde, işte ve seyahat halindeyken tek bir cihazı kapsamayacak şekilde gelişiyor.” diyor Nadella gönderdiği e-postada. “Müşterilerimizin bu modern ihtiyaç, alışkanlık ve beklentileri bizi “Microsoft 365” adı verdiğimiz Windows, Office ve üçüncü parti uygulama ve cihazları içeren birbiriyle daha ilintili bir yapıya doğru motive ediyor” diye ekliyor Nadella.

Son olarak şirket içerisinde, Perşembe günkü açıklamanın büyüklüğü ile biraz da gündemde yer bulamayan önemli anahtar bir komisyon oluşturuldu. Mühendislik ve Araştırmada Yapay Zeka ve Etik adı verilen (İngilizce kısaltması AETHER) komisyonun amacı, yapay zekanın kapasitesini “sorumlu” bir şekilde kullanılabileceği sınır ve kuralların belirlenmesi. Bu kurulun öncelikli iki görevi yapay zeka sistemlerinin yanlışlıkla herhangi bir ön yargılı görüş açısı benimseyip benimsemediğini araştırmak ve Microsoft’un Avrupa Birliği’nde 25 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan Genel Veri Güvenliği Yasası’nın tüm beklentilerini karşılayıp karşılamadığını denetlemek.

Kaynak: Forbes

2015 yılında yapılan organizasyon değişikliğinden sonra Microsoft’un CEO’su Satya Nadella şirkette geçen hafta yeni bir organizasyon şeması değişikliğine daha gitti. Nadella’nın çalışanlara gönderdiği e-postada Windows ve Donanım Grubu’nun (WDG) dağıtıldığı, bunun yerine “Bulut Bilişim & Yapay Zeka” ve “Deneyim & Cihazlar” adları altında iki ayrı birim kurulduğu bildirildi.2 yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    W365 entegre bir yapıya kavuşacak. Aslında önümüzde ki yıllarda YZ ile beraber Kuantum bilgisayar teknolojisi de gelişecek ve buna paralel olarak yazılımlar da ona göre dizayn edilecek, MS çok geçmiş sayılmaz!

Yorumunuz: