Microsoft katlanabilir ve kalemli bir cihaz üstünde çalışıyor

Microsoft; katlanabilen, kalemli bir cihaz üzerinde çalışıyor. Windows 10 ile çalışan cihazın önümüzdeki yıl piyasaya sürülebileceği belirtiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Windows Central editörlerinden Zac Bowden, Microsoft’un katlanabilen, kalemli bir cihaz üzerinde çalıştığını söyledi. Windows 10 ile çalışan cihazın önümüzdeki yıl piyasaya sürülebileceği belirtiliyor.

Microsoft’un mobil çalışmaları Windows 10 Mobile ile birlikte sona ermiş olsa da şirket mobil pazarından tamamen çekilmeye niyetli değil. Microsoft belki akıllı telefon üretmeyecek ancak şirket yeni bir hedef kitlesine hitap eden yeni bir cihaz geliştirmek için çalışmalar yürütüyor. Ekranı katlanabilen tablet benzeri cihaz, bir elektronik kalemle kullanılacak. Dijital mürekkep teknolojisiyle çalışan cihaz, ‘elektronik defter’ olarak tanımlanabilir.

Telefon özelliği de var

Andromeda takma adıyla anılan projenin temelinde CShell ve Windows Core OS yazılımları yatıyor. Cihazın Windows Core OS sayesinde, diğer Windows cihazlarla uyumlu olması, CShell sayesinde de katlanabilir ekranın etkin kullanılması hedefleniyor. Cihazın katlandığında bir akıllı telefon boyutuna geldiği ve cebe sığabildiği belirtiliyor.

Andromeda her ne kadar akıllı telefon olarak tanıtılmasa da telefon görüşmesi yapmaya ve mesajlaşmaya izin verecek. Yani akıllı telefonunuzun yerini almaya aday. Aslında tüm bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, Andromeda’nın Samsung Note serisinden tek farkı katlanabilir ekranı olması gibi görünüyor. Windows işletim sistemi kullanacağını da unutmamak gerek.

Microsoft geçmişte ‘Courier‘ adında benzer bir konsept üzerine çalışmalar yürütmüş, daha sonra bu çalışmayı askıya almıştı. Andromeda, yapısı itibarıyla Courier’a oldukça benziyor.

Kendi hedef kitlesini oluşturacak

Cihazın en önemli yanı ise dijital kalem ve mürekkep teknolojilerini ön planda tutması. Bu bakımdan cihaz, sıradan bir akıllı telefondan daha farklı bir şekilde, kalemle yazarak kullanılacak. Özellikle öğrencilerin ve sıkça toplantılara katılıp notlar alan profesyonellerin bu cihazın hedef kitlesini oluşturduğu ifade ediliyor.

Andromeda, Windows ile çalışacağı için bir ‘Başlat’ ekranı bulunacak. Edge ve Photos gibi Windows’un klasik uygulamaları da cihazda yerini alacak. Windows işletim sisteminin en önemli katkısı, bilgisayarda kullanılan uygulamaların mobilde de daima yanınızda ve erişilebilir olması olacak.

Yanıtsız sorular

Cihazın fiziksel özelliklerine dair pek fazla bilgi yok. ARM işlemci kullanılması bekleniyor. Ancak ekran boyutuna ya da pil ömrüne dair bilgi edinmek şimdilik mümkün değil. Katlanabilir ekranın açılınca tek bir ekran haline mi geleceği yoksa menteşe mekanizmasıyla tutturulmuş iki ekranın yan yana gelmesiyle mi oluştuğu da bilinmiyor.

Aslında Microsoft’u yakından takip edenler için bu cihaz çok da sürpriz olmadı. Microsoft geçtiğimiz yıllarda katlanabilir ekranlı cihazlar için patentler alıyor ve eğer bir gün mobile dönerse yepyeni bir cihazla döneceğini belirtiyordu.

Cihazın geliştirilmesi sırasında kullanılan kod isim Andromeda ancak cihazın piyasaya çıkması halinde adının Surface Note ya da Surface Journal olabileceği düşünülüyor. Tabii Microsoft cihazla ilgili resmi bir açıklama yapmış değil. Bu proje de daha önceki bazı projeler gibi sessiz sedasız iptal edilebilir. Bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Windows Central

 

Windows Central editörlerinden Zac Bowden, Microsoft’un katlanabilen, kalemli bir cihaz üzerinde çalıştığını söyledi. Windows 10 ile çalışan cihazın önümüzdeki yıl piyasaya sürülebileceği belirtiliyor. Microsoft’un mobil çalışmaları Windows 10 Mobile ile birlikte sona ermiş olsa da şirket mobil pazarından tamamen çekilmeye niyetli değil. Microsoft belki akıllı telefon üretmeyecek ancak şirket yeni bir hedef kitlesine hitap eden yeni bir cihaz geliştirmek için çalışmalar yürütüyor. Ekranı katlanabilen tablet benzeri cihaz, bir elektronik kalemle kullanılacak. Dijital mürekkep teknolojisiyle çalışan cihaz, ‘elektronik defter’ olarak tanımlanabilir. Cihazda telefon özellikleri de bulunacak.Yorumunuz: