Windows Phone tarih oldu

Microsoft Windows Phone 8.1 desteğini üç yılın ardından sonlandırdı. Desteğin kaldırılması, Windows Phone döneminin de sonuna gelindiğinin bir göstergesi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft Windows Phone 8.1 desteğini üç yılın ardından sonlandırdı. Desteğin kaldırılması, Windows Phone döneminin de sonuna gelindiğinin bir göstergesi. Pek çokları için Windows Phone’un sonu çoktan gelmişti ancak AdDuplex’in rakamlarına göre Windows telefonların yaklaşık yüzde 80’i Windows Phone 8.1 ve öncesi işletim sistemleri ile çalışıyordu. Bu kararla birlikte artık sadece Windows 10 Mobile işletim sistemini kullanan telefonlar Microsoft tarafından destekleniyor. Bu da tüm Windows telefonların sadece yüzde 20’sine tekabül ediyor.

Windows Phone 8.1 Microsoft’un Windows Phone 8’e getirdiği büyük bir güncellemeydi. Şirketin dijital asistanı Cortana’yı mobil cihazlara getiren güncellemede aynı zamanda yeni bir bildirim merkezi, kullanıcı arayüzü değişiklikleri ve işletim sisteminin çekirdeğine getirilen değişiklikler bulunuyordu. 8.1 Güncellemesi Microsoft’un Windows Phone için yaptığı en büyük çalışmalardan birisiydi ancak bu güncelleme diğer mobil işletim sistemleri ile rekabet etmek için yeterli olmadı. Günümüzde [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]yeni akıllı telefonların yüzde 99,6’sı Android ya da iOS işletim sistemini kullanıyor[/inlinetweet] ve Microsoft kendi Lumia marka telefonlarını üretmekten artık vazgeçti.

Windows 10 Mobile desteği sürüyor

Microsoft halen Windows 10 Mobile desteğini sürdürüyor ancak bu desteğin gelecekte neleri içereceği belli değil. Microsoft Windows Phone 8 cihazların Windows 10’a geçiş yapması için güncellemeler sundu ancak yeni işletim sisteminde çok fazla yeni özellik olmadığı için kullanıcılar güncellemeye çok da yanaşmadı. Bilgisayarlar için geliştirilen Windows 10 Yaratıcı Güncellemesi’ne yeni özellikler eklenecek ancak şirket bu özellikleri mobil kullanıcılara da sunmak için bir çalışma yürütmüyor. Kimileri Microsoft’un mobil çalışmalarının ikiye ayrıldığını ve 2018’de Windows 10 Mobile desteğinin sona ermesine kadar bu şekilde devam edeceğini söylüyor.

Microsoft bugüne dek telefonlar için işletim sistemi geliştirme çalışmalarını resmi olarak sona erdirmekten kaçındı ancak bir yıldan fazla bir süredir şirket telefonlar için Windows alanında bir çalışma yürütmüyor. Geçtiğimiz yıl telefon kolunu kapatan Microsoft binlerce kişiyi işten çıkarmıştı. Microsoft’un son ‘Build and Inspire’ konferanslarında CEO Satya Nadella şirketin geçmişte kullandığı “önce mobil, önce bulut” sloganlarını kullanmaktan vazgeçerek ‘akıllı bulut ve akıllı gelişim’ ifadesine yer verdi. Bu yeni dönemde Microsoft çok cihazlı senaryolarda, her zaman Windows’u içinde barındırmayan teknolojilere bulut destekli hizmetler sunacak. Microsoft’un yeni mobil stratejisi iOS ve Android cihazları daha iyi hale getirmek üzerine şekillenecek gibi duruyor.

Kaynak: The Verge

Microsoft Windows Phone 8.1 desteğini üç yılın ardından sonlandırdı. Desteğin kaldırılması, Windows Phone döneminin de sonuna gelindiğinin bir göstergesi. Pek çokları için Windows Phone’un sonu çoktan gelmişti ancak AdDuplex’in rakamlarına göre Windows telefonların yaklaşık yüzde 80’i Windows Phone 8.1 ve öncesi işletim sistemleri ile çalışıyordu. Bu kararla birlikte artık sadece Windows 10 Mobile işletim sistemini kullanan telefonlar Microsoft tarafından destekleniyor.3 yanıt

  1. Semih Yazıcı avatarı
    Semih Yazıcı

    Bir yandan da hunharca surface phone geliştirildiğine dair söylentiler dolaşıyor.

Yorumunuz: