WhatsApp yılbaşından itibaren bazı telefonlarda kullanılamayacak

1 Ocak 2018’den itibaren mesajlaşma servisi WhatsApp, Windows Phone 8.0 ve daha eski Windows işletim sistemi kullanan telefonlarda kullanılamayacak. Benzer şekilde BlackBerry OS ve BlackBerry 10 desteği de kaldırılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

1 Ocak 2018’den itibaren mesajlaşma servisi WhatsApp, Windows Phone 8.0 ve daha eski Windows işletim sistemi kullanan telefonlarda kullanılamayacak. Benzer şekilde BlackBerry OS ve BlackBerry 10 desteği de kaldırılıyor.

WhatsApp ilk olarak 2016’nın Şubat ayında yayımladığı bir gönderiyi güncelleyerek desteği kaldırılan yeni işletim sistemlerini duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

2009’da WhatsApp’ı kurduğumuzda insanların mobil cihazları kullanımı bugünkünden çok daha farklıydı. Apple App Store sadece birkaç ay önce kurulmuştu ve o dönem satılan akıllı telefonların yüzde 70’i BlackBerry ya da Nokia’nın işletim sistemlerini kullanıyordu. Bugün piyasanın yüzde 99,5’ini oluşturan Google, Apple ve Microsoft tarafından sunulan mobil işletim sistemlerinin o dönemde kullanım oranı yüzde 25’in altındaydı.

Bugün desteği kesilen platformlar artık popüler değil ve bu durum bir süredir böyle. WhatsApp geçtiğimiz Haziran ayında Nokia’nın Symbian S60 cihazlarına sağladığı desteği kaldırmıştı. S40 cihazların desteği de 2018’in sonunda kaldırılacak. Android 2.3.7 ve daha önceki versiyonları kullanan telefonların desteğinin ise 1 Şubat 2020’de son bulması planlanıyor.

Bu platformlar üzerinde WhatsApp hala kullanılabilir olacak ancak bu alanda çalışan herhangi bir ekip olmadığı için bazı özellikler her an bu platformlardan kaldırılabilir. Blog yazısında “Bu mobil cihazlar bizim hikayemizde önemli bir yere sahip olsa da gelecekte uygulamamızı geliştirmek istediğimiz yönde yeteneklere sahip değiller. Bu, bizim için oldukça zor bir karardı. Ancak insanlara arkadaşları, aileleri ve sevdikleriyle WhatsApp üzerinden iletişim kurma konusunda daha iyi yöntemler sunabilmemiz için bu kararı almamız gerekliydi. Bu düzenlemeden etkilenecek mobil cihazlardan birine sahipseniz daha yeni bir Android, iPhone ya da Windows Phone cihaz satın almanızı tavsiye ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Samaa

1 Ocak 2018’den itibaren mesajlaşma servisi WhatsApp, Windows Phone 8.0 ve daha eski Windows işletim sistemi kullanan telefonlarda kullanılamayacak. Benzer şekilde BlackBerry OS ve BlackBerry 10 desteği de kaldırılıyor. Bugün desteği kesilen platformlar artık popüler değil ve bu durum bir süredir böyle. WhatsApp geçtiğimiz Haziran ayında Nokia’nın Symbian S60 cihazlarına sağladığı desteği kaldırmıştı. S40 cihazların desteği de 2018’in sonunda kaldırılacak. Android 2.3.7 ve daha önceki versiyonları kullanan telefonların desteğinin ise 1 Şubat 2020’de son bulması planlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği