Whatsapp ‘bel altı’ vuruyor

Yıl sonunda birçok telefondan desteğini çekeceğini açıklayan WhatsApp, Instagram ile birlikte rakiplerini engellediği için de eleştiri oklarının hedefi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yılın sonunda yapılacak değişiklikle 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip mesajlaşma uygulaması WhatsApp bir dizi telefon modeli için destek sağlamayı keseceğini duyurdu. Bu karar tüm Blackberry modellerini bağlarken Nokia’nın S40 ve Symbian 60 tabanlı modelleri, 2.1 ve 2.2 sürümlü Android cihazlar ve Windows 7.1 kullananları da içeriyor.

Bu cihazların, WhatsApp’ın uygulamayı geliştirmek istediği yöne gidecek kapasitede olmadığını ifade eden blog yazısında “Bu bizim için zor bir karardı, ama insanlara WhatsApp kullanarak arkadaşlarıyla, aileleriyle ve sevdikleriyle daha iyi şekillerde iletişimde kalmalarını sağlamak için doğru karardı” denildi.

WhatsApp bu cihazları kullanan kullanıcılarının telefonlarını yenilemelerini tavsiye ediyor.

2013’ten beri bir yenilik çalışmasına girmiş olsa da Blackberry’nin akıllı telefon pazarında kaybettiği payı tekrar kazanması imkansız gibi görünüyor. Bir zamanlar pazarın yüzde 70’ini oluşturan Blackberry, iPhone ve Samsung gibi devlerle mücadele edemeyerek şu andaki yüzde 1’in bile altındaki pazar payına gerilemiş durumda.

Instagram’dan WhatsApp’a dolaylı destek

Öte yandan WhatsApp (ve Instagram), Facebook’un geçtiğimiz yıllarda bünyesine kattığı iki büyük platform olarak birbirlerine destek veriyor. Ancak bu ‘destek çabası’ rakipler adına pek de adil olmayan bir görmezden gelmeyle sürüyor. Örneğin Instagram profilinde Snapchat ya da Telegram adreslerine link vermek kullanıcılar sistem tarafından otomatik olarak engelleniyor. 100 milyon kullanıcıyı geçen Telegram’ın Kurucusu Pavel Durov, Instagram profil sayfasından paylaştığı bir ekran görüntüsüyle bu duruma isyan etti (kırmızı banttaki uyarı Instagram’ın başka ağlardan takip çağrılarını ‘desteklemediğini’ belirtiyor).

instagram telegram

Bu engellemenin LinkedIn, Twitter, YouTube gibi diğer sosyal medya sitelerine verilen linkler için geçerli olmadığını söyleyen Durov, bunun kendilerine zarar vermek için bilinçli olarak yapılmış bir hamle olduğunu iddia ediyor. Telegram’a ait bir linki WhatsApp’ta paylaşanlar içni de durum aynı. Telegram’ın resmi Twitter hesabından bu olay ikiyüzlülük olarak adlandırıldı.

Hızlı mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bu yılın sonunda Blackberry telefonlardan desteğini çekeceğini açıkladı.  Facebook’un satın alarak bünyesine kattığı Instagram ise kendi platformunda Telegram ve Snapchat linklerini engellerken Facebook’un sahip olduğu WhatsApp’ı ‘kolluyor’.Yorumunuz: