Blackberry iş dünyasını terk ediyor

Şimdiye kadar ürettiği tüm modellerle iş dünyasını hedefleyen Blackberry, bundan sonra tüketici seviyesinde cihaz üretme kararı aldı.
  • Blackberry iş telefonu seviyesinden vazgeçerek, tüketici ürünleri seviyesinde telefon üretmeye karar verdi.
  • 700 dolarlık son telefonu Priv hedeflenen rakamlara ulaşmayınca Blackberry artık 400 dolar civarında telefonlar üretme kararı aldı.
  • Şirketi CEO’su John Chen, başarısızlık halinde telefon üretimine son verip yazılıma odaklanabileceklerini söyledi.

blackberry-ceo-1940x1291

Blackberry piyasaya çıktığı günden itibaren ‘iş telefonu’ üreticisi olarak biliniyordu. Klavyeli Blackberry tasarımı, akıllı telefonlar öncesi iş dünyasında oldukça popüler olan PDA‘lardan esinlenen bir tasarımdı. Ancak özellikle iPhone ve Samsung’un dokunmatik ekranlı akıllı telefonları ‘cep bilgisayarı’ tanımını ortadan kaldırarak Blackberry’ye de büyük darbe vurmuş oldu. Uzun süredir gerilemekte olan Blackberry son modeli Blackberry Priv ile profesyonel marketi son kez zorladı. Ancak 700 dolarlık (yaklaşık 2.000 TL) fiyatı ile Blackberry bu markette pek rağbet görmedi. 850 bin satması öngörülen Blackberry Priv’in satışları 600 binde kaldı.

Bu gelişmeler üzerine şirketin önceliklerini yeniden düzenleme kararı alan Blackberry yönetimi, orta sınıf telefon üretme kararı aldı. Şirketin CEO’su John Chen “Pek çok kişi telefonlarımızı beğendiğini ancak 700 doları yüksek bulduğunu 400 dolar civarında bir telefon aradığını söyledi.” diyerek Blackberry’nin yeni rotasının bu yönde olacağını belirtti. Chen’e göre Blackberry bu yıl iki orta seviye Android cihaz piyasaya sürecek.

Yazılım şirketine doğru kayış

Geçtiğimiz günlerde Whatsapp’tan yapılan açıklama ile Blackberry’nin mobil işletim sistemi BB10’un artık desteklenmeyeceği açıklanmıştı. Bu da Blackberry’nin Passport, Classic ve Leap modellerini Whatsapp’la uyumsuz hale getirmişti. Son modeli Priv’i Android işletim sistemi ile satışa sunan Blackberry BB10 ile çalışan yeni telefon üretmeyeceğini ancak var olan telefonlar için güncellemeler yayınlamaya devam edeceğini açıkladı.

Blackberry’nin yazılım departmanı, telefonlara göre oldukça iyi durumda. Önümüzdeki yıl yüzde 30 büyümesi planlanan departman şirketin yeni odak noktası olabilir. Cep telefonları konusunda ise geçtiğimiz yılın son çeyreğinde en azından zararlarını yarıya indirmeyi başaran Blackberry bunu bir gelişim olarak görüyor. Yine de 2013’te şirketin başına geçerken cep telefonu segmentini karlı hale getirme sözü verdiğini hatırlatan John Chen, “Eğer kar etmeyi başaramazsak bu segmenti tamamen kapatabiliriz. Telefonlarımızı seviyorum ancak para da kazanmamız gerekiyor” diye konuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği