Blackberry anahtarı polise bırakmış

Kanada'da geçtiğimiz günlerde sonuçlanan bir davanın ardından , Kanada polisinin Blackberry telefonları açabilen bir anahtar koda sahip olduğu ortaya çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin gündemini aylarca meşgul eden Apple – FBI davasının odak noktası, tarafların güvenlik ya da mahremiyet arasında karar vermek zorunda kalmasıydı. Apple kullanıcılarının mahremiyetini ön plana çıkararak işbirliği yapmayı reddederken, FBI ise ülkenin güvenliğinin tehdit altında olduğunu savundu. FBI Apple’dan iPhone’ları açabilecek yeni bir işletim sistemi istiyordu. Sonuçta Apple bu talebi kabul etmedi ve FBI başka yöntemler kullanarak telefona erişim sağladı.

Davayı diğer ülkelerden takip eden herkesin aklına “Acaba benim ülkemde aynı durum olsa ne olurdu?” sorusu geldi. Her fırsatta insan hakları ve mahremiyete yönelik hassasiyetiyle gündeme gelen Kanada’da yaşayanlar bu sorunun cevabını tatsız bir şekilde öğrendi. Kanada Emniyet Teşkilatı’nın 2010’dan bu yana şifreli altyapısıyla kendini pazarlayan Blackberry telefonlara erişebilen bir anahtara sahip olduğu ortaya çıktı.

2011’de başlayan bir cinayet davasının şüphelileri geçtiğimiz günlerde suçlarını itiraf etti. Davanın sonuçlanmasının ardından, dava ile ilgili dökümanlar halka açık hale getirildi. Dökümanlar incelendiğinde, Kanada polisinin dava ile ilgili veri edinmek için şüphelilere ait Blackberry telefonlardan gerçekleştirilen mesajlaşmaları okuduğu ortaya çıktı. Polis bu mesajları okumak için, tüm Blackberry telefonlarda kullanılabilen bir anahtar koddan yararlandı.

Polis anahtarı nereden buldu?

Davanın ardından Kanada polisine bu anahtarı nasıl edindiği soruldu ancak bu soruya net bir cevap alınamadı. Konu ile ilgili olarak Blackberry’den açıklama talep eden gazeteciler de eli boş döndü. Anahtar kodun ortaya çıkmasının ardından akıllara geçtiğimiz dönemde Blackberry CEO’su John Chen’in yaptığı açıklamalar geldi. Chen geçtiğimiz Aralık ayında Blackberry’nin blogu için yazdığı yazıda “Şirketlerin, otoritelerden gelen kanuni talepleri reddetmesi düşüncesini kabul etmiyoruz. Nasıl bir vatandaş, ihtiyaç duyulduğunda kanunun uygulanmasına yardım etmek zorundaysa aynı durum şirketler için de geçerlidir” şeklinde ifadelerde bulunmuştu.

Bu ifadeler ışığında Kanada polisinin Blackberry’den bu anahtarı talep ettiğinde herhangi bir muhalefetle karşılaşmadığı düşünülüyor. Blackberry’nin bu kodu başka ülkelerin polisleri ile paylaşıp paylaşmadığı ise bilinmiyor. Bahsi geçen anahtarın herhangi bir anahtar olmadığının altını çizen uzmanlar, Kanada polisinin istediği durumda dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir Blackberry telefonu dinleyebileceğini ifade ediyor.

Blackberry’nin tüm tüketici seviyesi telefonlarını açabilen anahtar kod, Blackberry Enterprise Server (BES) hizmetinde ise çalışmıyor. BES, özellikle şirketlerin kullandığı ve kendi şifreleme anahtarına sahip olan bir cep telefonu ağı hizmeti. Bu hizmetin ek şifreleme önlemleri, polisin elindeki kodun bu ağ içerisindeki mesajlaşmalarda kullanılmasını engelliyor (en azından şimdilik öyle olduğunu kabul ediyoruz).

Kanada polisinin 2010'dan bu yana tüm Blackberry telefonların içeriğine ulaşabilen bir anahtar kodu elinde bulundurduğu ortaya çıktı. Polisin kodu nasıl edindiği bilinmiyor ancak Blackberry'nin CEO'su geçtiğimiz dönemde şirketlerin polisle işbirliği yapması gerektiğini savunmuştu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği