Apple son güncellemesiyle güvenlik açığını kapadı

Apple artık telefonun şifresinin üçüncü parti kişiler tarafından Lightening girişinden takılan USB cihazları ile kırılmasına izin vermiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple iOS 11.4.1’i kullanıma sundu. Hepimiz iOS 12’yi ve yeni işletim sistemiyle gelecek yeni özellikleri bekliyoruz ancak bu küçük güncelleme de önemli bir güvenlik özelliğine sahip: USB Kısıtlama Modu. Apple artık telefonun şifresinin üçüncü parti kişiler (kolluk kuvvetleri ya da özel şirketler olabilir) tarafından Lightening girişinden takılan USB cihazları ile kırılmasına izin vermiyor.

Ayarlar menüsünde Touch ID & Passcode (yeni telefonlarda Face ID & Passcode) başlığına giderseniz ‘USB Aksesuarları’ şeklinde bir başlık göreceksiniz. Bu özellik varsayılan olarak kapalı durumda. Yani telefonunuz ya da tabletiniz 1 saattir kilitli konumdaysa iOS kilit açılmadan USB aksesuarların cihaza bağlanmasına izin vermeyecek. Böylece GreyKey gibi şifre kırma cihazları da kullanılamayacak. Eğer telefonunuz kilitliyken de kullanmak istediğiniz aksesuarlarınız varsa özelliği açık hale getirip saat limitini kaldırabilirsiniz.

Apple’ın kullandığı terminoloji biraz kafa karıştırıcı. Telefonun güvenli olmasını istiyorsanız bu anahtarı ‘kapalı’ konumda tutmanız gerekiyor.

Güvenlik güçlerinin hoşuna gitmeyecek

Apple’ın USB Kısıtlama Modu’nu uygulamaya koyması kullanıcıların mahremiyeti için güzel bir gelişme ancak şirketi kolluk kuvvetleri ve devlet görevlileriyle yeniden karşı karşıya getirebilir. Suçlulardan ele geçirilen telefonlar üzerinde inceleme yapmak isteyen yetkililer bu özellik sebebiyle şifre kırma cihazlarını kullanamayabilir. Apple konu hakkında yaptığı açıklamada “Her Apple ürününün güvenlik özelliklerini sürekli güçlendirmek için çalışıyoruz. Kullanıcıları hacker’lara, kimlik hırsızlarına ve kişisel verilerine erişmek isteyen kişilere karşı korumak istiyoruz. Kolluk kuvvetlerine karşı çok büyük bir saygımız var ve güvenlik geliştirmelerindeki amacımız onların işini yapmasına engel olmak değil.” ifadelerine yer verdi.

2016’da yaşanan San Bernardino terör saldırısında ele geçirilen bir iPhone FBI ile Apple’ın karşı karşıya gelmesine sebep olmuştu. FBI Apple’dan telefona giriş için bir yöntem geliştirmesini isterken Apple bunun mümkün olmadığını söyleyerek FBI’a yardımcı olmayı reddetmişti. FBI daha sonra kendi yöntemleriyle telefondaki verilere erişim sağlamış ve davadan vazgeçmişti. FBI eğer telefona erişmek için bir USB cihazı kullandıysa Apple artık bu yöntemi de kullanışsız hale getirmiş oldu.

iOS 11.4.1’de USB Kısıtlama Modu’nın yanı sıra ‘AirPod’larımı Bul’ özelliği ve Exchange hesaplarının senkronizasyonu için bazı hata düzeltmeleri de yer alıyor.

Kaynak: The Verge

Apple, iOS 11.4.1 ile birlikte 'USB Kısıtlama Modu'nu kullanıma sundu. Ayarlar menüsünde Touch ID & Passcode (yeni telefonlarda Face ID & Passcode) başlığına giderseniz 'USB Aksesuarları' şeklinde bir başlık göreceksiniz. Bu özellik varsayılan olarak kapalı durumda. Yani telefonunuz ya da tabletiniz 1 saattir kilitli konumdaysa iOS kilit açılmadan USB aksesuarların cihaza bağlanmasına izin vermeyecek. Böylece GreyKey gibi şifre kırma cihazları da kullanılamayacak. Eğer telefonunuz kilitliyken de kullanmak istediğiniz aksesuarlarınız varsa özelliği açık hale getirip saat limitini kaldırabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği