Apple: “Çin’e de yardım etmedik”

Bir teröristin iPhone'una erişim için FBI'a yardım etmediği için eleştirilen Apple, Çinli yetkililerden gelen benzer talepleri de reddettiğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz 6 aylık dönemde FBI ile yaşadığı iPhone davası ile sıkça gündeme gelen Apple’ın Çin hükumetinden de benzer taleplerle karşılaştığı konuşulmuştu. Geçtiğimiz günlerde konuşarak konuya açıklık getiren Apple genel danışmanı Bruce Sewell, Çin hükumetinden böyle bir talep aldıklarını ancak bu talebi reddettiklerini açıkladı.

FBI’a yardımcı olmadığı konusunda bazı kesimler tarafından sert eleştirilere maruz kalan Apple’ın başka bir ülkeye benzer bir konuda yardımcı olup olmadığı merak konusuydu. Salı günü yapılan bir panelde Apple temsilcisi Bruce Sewell’a bu konu ile ilgili sorular yöneltildi. Sewell son iki yılda Çinli yetkililerden defalarca kaynak kodu talebi aldıklarını ancak bu taleplere olumsuz yanıt verdiklerini ifade etti.

“Çinlilere kaynak kodunu vermedik. Bu konunun altını çizmek istiyorum” diyen Sewell “Apple iCloud hizmeti için de yeni şifreleme sistemleri geliştiriyor ancak bu konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı” diyerek Apple’ın güvenlik konusundaki tutumunun yakın zamanda değişmeyeceğini dile getirmiş oldu.

Öte yandan geçtiğimiz pazartesi günü 6 aylık şeffaflık raporunu açıklayan Apple, mahkemelerden kendisine yöneltilen veri taleplerinin yüzde 80’ine ve cihazlara yönelik taleplerin yüzde 82’sine olumlu yanıt verdiğini ifade etti. Apple’ın mahkemelere yardımcı olamayacağını belirttiği davalarda ise gerekçe olarak Apple’ın elinde veri bulunmaması gösterildi.

Blackberry’nin tavrı net

Bu tarz konularda devletin yanında yer almasıyla bilinen Blackberry’nin CEO’su John Chen konu ile ilgili olarak “Biz şirket olarak her zaman devletten gelen yasal taleplere yardımcı olma taraftarı olduk. Eğer şirketler kendi itibarlarını kanunların üzerinde tuttuyorsa karanlık bir dünyada yaşıyoruz demektir” dedi.

“Her telefonu açabileceğimizi iddia etmiyoruz, BES sistemimiz kırılabilen bir sistem değil. Ancak resmi kurumlardan ne zaman bir talep gelirse elimizden geleni yapmaya hazırız, zaten yıllardır böyle yapıyoruz” diyen Chen, “Şifreleme teknolojileri her geçen gün daha çok gelişiyor bu sebeple resmi kurumlara daha az yardımcı olabiliriz ancak devlete karşı, bizi gazetelerin ön sayfasına taşıyacak bir tavır takınmayacağız.” diyerek Apple’ın FBI karşısında takındığı tavrı eleştirdi. Chen konuşmasını imalı bir şekilde “Zaten biz Apple olmadığımız için ne yapsak ön sayfada yer alamayabiliriz” diyerek bitirdi.

Geçtiğimiz dönemde Kanada polisine tüm Blackberry telefonlara erişim sağlayabilecek sistemi verdiği öğrenilen Blackberry, kullanıcılarının mahremiyetini korumadığı konusunda eleştirilmişti.

Mahremiyet konusunda FBI ile davalık olan Apple, iPhone'lara erişim konusunda Çin'den gelen benzer talepleri de reddettiğini açıkladı. Blackberry CEO'su John Chen ise şirketlerin kendi itibarını yasalardan üstün görmesini doğru bulmadığını ifade ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği