BlackBerry artık telefon üretmeyecek

Bir döneme damgasını vuran akıllı telefon üreticisi BlackBerry sonunda cihaz üretimini durdurma kararı aldı. Şirket yazılım üretmeye devam edecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir zamanlar akıllı telefon pazarının öncüsü olan ve fiziksel klavyeyi en iyi kullanan üretici olarak bilinen BlackBerry, artık telefon üretmeyeceğini açıkladı. Kanadalı şirketin son çeyrek raporunu yayınlayan CEO John Chen, raporla birlikte Blackberry’nin artık sadece yazılım üretimine odaklanacağını ve telefon üretimini diğer şirketlere bırakacağını açıkladı.

Chen açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu strateji ile birlikte artık yazılım geliştirme alanına odaklanıyoruz. Buna güvenlik ve uygulamalar da dahil. Şirketimiz donanım üretimi alanındaki tüm çalışmalarını durdurma kararı almış, ve bu fonksiyon için diğer partnerleri ile çalışmayı kararlaştırmıştır. Böylece giderlerimiz azaltılarak yaptığımız yatırımlardan elde ettiğimiz gelirler de artırılacaktır.”

Bu karar aslında büyük bir sürpriz değil. Bu yıl ABD senatosu çalışanlarına yapılan bir açıklamada, stoklardaki BlackBerry’ler bittikten sonra iPhone ya da Android telefonlara geçileceği çünkü yeni BlackBerry gelmeyeceği söylenmişti. BlackBerry’ler yıllarca önemli kişilerin kullandığı telefonlar olarak akıllarda yer etmişti.

Uyum çalışmaları yetersiz kaldı

BlackBerry’nin iPhone sonrası modern dünyaya uyumu başından beri problemliydi. 2013’te piyasaya sürülen BlackBerry 10 model telefonlar piyasada pek heyecan yaratmamıştı. Klavyeli telefon sevenler için eğlenceli bir deneyim sunan Q10 modeli ve daha sonra satışa sunulan kare şekilli Passport modelleri de çok fazla müşteri çekemedi. BlackBerry’nin kendi işletim sistemi yerine Android kullandığı ilk telefonu Priv de beklenen ilgiyi görmeyince şirket kötü gidişatı durduramadı.

Blackberry’nin mali göstergeleri, yazılım departmanının büyüyerek şirketi ayakta tuttuğunu gösteriyor. Ancak artık şirkete sadece ayak bağı olan telefon üretiminin durdurulması gerekiyor. Bu da bir devrin sonu anlamına geliyor. BlackBerry’nin ilk günden bu yana çıkardığı 10 farklı model pek çoklarının hayatında önemli yer etmiş olsa da bu telefonlar artık mazide kaldı.

Kaynak: Popular Mechanics, Wired

Akıllı telefonların yaygınlaşmasında önemli bir rolü olan ve bu alanda ilk dönemlerde lider görevi üstlenen BlackBerry, öncelikle iPhone'lar daha sonra Android işletim sistemli telefonlar piyasaya çıkınca yavaş yavaş arka planda kaldı. Pek çok farklı model ve yöntem deneyen BlackBerry yine de piyasada tutunamadı ve sonunda telefon üretimine son verme kararı aldı. Bir zamanların lider telefon üreticisi artık hayatına yazılım şirketi olarak devam edecek.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği