Klavyeli son BlackBerry geliyor

Eylül ayında telefon üretimini durduracağını açıklayan Blackberry, tutkunları için son bir klavyeli telefonu piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

BlackBerry Eylül ayında yaptığı açıklamayla akıllı telefon üretimini durdurma kararı almıştı. Ancak şirket hayranlarının gönlünü almak için son bir telefon daha çıkaracak. Markayla özdeşleşen fiziksel klavyesi bulunan bu yeni telefon, BlackBerry CEO’su John Chen tarafından açıklandı.

Eylül ayında böyle bir telefon gelebileceğine dair sinyaller veren CEO, şimdiye kadar bu iddiayı doğrulamamıştı. Perşembe günü Bloomberg TV spikeri Emily Chang’e yaptığı açıklamada Chen “İnsanlara bir klavyeli telefon sözümüz vardı. Bu telefon geliyor.” dedi.

Lisans anlaşmaları imzalanacak

Chen’in yönetiminde BlackBerry akıllı telefon firmasından yavaş yavaş yazılım şirketine doğru evrilmişti. Şirket Eylül ayında yaptığı son açıklamada telefon üretimini, stoklarını ve dağıtımını sona erdirdiğini açıklamıştı. Yeni plan BlackBerry markasının, başka şirketlerin ürettiği akıllı telefonlarda kullanılması için lisans anlaşmaları yapmak.

BlackBerry’nin en çok bilinen özelliği olan fiziksel klavye kimi kullanıcılar için hala aranan bir özellik. Ekran klavyesine alışamayan pek çok kişi iPhone’larda ve Android cihazlarda yazım hatalarıyla dolu e-postalar göndermeye devam ediyor.

Trump yorumu

ABD’nin Obama’dan önceki Cumhuriyetçi başkanı George W. Bush’un yönetimi sırasında ihracat danışma konseyinde görev alan John Chen, bu yıl yaptığı bir başka açıklamada Donald Trump’ın göçmen karşıtı söylemlerinden endişe duyduğunu dile getirmişti. Perşembe günkü konuşmada ise Trump’ın çevresini ılımlı kişilerle donatmasını umduğunu ifade eden Chen, yeni başkanın yabancı teknoloji çalışanlarının vizelerini kaldırma tehditlerinden vazgeçmesini beklediğini dile getirdi. Chen: “Artık olan oldu, elimizdekiyle mümkün olan en iyiyi elde etmemiz gerekiyor. Bir sonraki adımının ne olacağını kimse bilmiyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Bloomberg

Pazar payı her geçen yıl biraz daha düşen BlackBerry en sonunda Eylül ayında pes etmiş ve akıllı telefon üretmeyi bırakacağını açıklamıştı. Şirketin son bir telefon üretebileceği iddialarının doğru olduğu geçtiğimiz hafta CEO John Chen tarafından onaylandı. Chen insanların son bir telefon beklediğini ve bu telefonun yakında satışa sunulacağını açıkladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği