WhatsApp’a görüntülü görüşme özelliği geliyor

Tüm dünyada 1 milyardan fazla kişi tarafından kullanılan WhatsApp, çok yakında Android, iOS ve Windows kullanıcılarına görüntülü konuşma özelliği sunacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

WhatsApp son aylarda pek çok yeni özellik tanıttı ancak bunların arasında en merakla bekleneni görüntülü arama özelliğiydi. Bazı kullanıcılar Mayıs ayında kısa bir süreliğine bu özelliği test etme imkanı buldu. Görüntülü konuşmanın daha geniş bir Android kullanıcısı kitlesine ulaşması ise Ekim ayını buldu. Geliştirme ve deneme süreçlerinin ardından WhatsApp artık bu hizmeti Android, iOS ve Windows Phone kullanan cihazlarda kullanıma sunmaya hazır. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde görüntülü aramanın tüm WhatsApp kullanıcılarının uygulamalarında yerini alması bekleniyor.

Özellik aktif hale geldiğinde yapmanız gereken bir konuşma ekranını açıp köşedeki telefon butonuna basmak. Normalde sesli arama gerçekleştiren (ve yanlışlıkla basıldığında istenmeyen aramalar yapan) bu buton artık kullanıcılara iki seçenek sunacak: sesli ya da görüntülü arama. Bu özellik üzerinde yapılan denemelerde ses ve video kalitesinin özellikle kablosuz internet kullanımında oldukça iyi olduğu gözlendi. Ancak mobil internetle ya da yavaş internet bağlantılarıyla kalitenin düşebileceği belirtiliyor.

whatsapp

1 milyar kullanıcıyı birbirine bağlayacak

Facebook Messenger kullanıcıları görüntülü konuşma özelliğini uzun zamandır kullanabiliyordu. Benzer pek çok mesajlaşma uygulamasında ise arama özelliği bulunmuyor. WhatsApp 1 milyarın üzerindeki kullanıcısıyla dünya üzerindeki pek çok insanı, mobil işletim sistemi ayrımı gözetmeksizin birbirine bağlayabilir.

Google’ın yakın zamanda kullanıma sunduğu Allo uygulaması da benzer bir hizmet sunuyor ancak hem kullanıcı sayısı çok daha az hem de Allo Windows telefonlarda kullanılamıyor. Benzer bir şekilde iOS kullanıcılarının kendi aralarında sesli ve görüntülü görüşmek için kullandığı Facetime uygulaması da WhatsApp’ın potansiyel rakibi durumunda ancak Facetime da Android ya da Windows platformlarında kullanılamıyor. Sesli ve görüntülü arama konusunda WhatsApp’a birebir rakip olarak Microsoft’un Skype uygulaması gösterilebilir.

Kaynak: Engadget

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp 1 milyardan fazla kullanıcısına önümüzdeki günlerde görüntülü konuşma hizmeti sunmaya hazırlanıyor. Yakın zamanda pek çok yeni özelliğe kavuşan uygulamanın kullanıcıları en çok heyecanlandıran yeni özelliğinin bu olması bekleniyor. WhatsApp'ın görüntülü konuşma alanındaki en büyük rakipleri yine Facebook'a ait olan Messenger, Google'ın yeni uygulaması Allo ve uzun yıllardır hizmet veren Skype. Ayrıca iOS kullanıcılarının kendi aralarında kullanabildiği Facetime uygulaması da sesli ve görüntülü görüşme hizmeti sunuyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği