Google’ın görüntülü iletişim uygulaması Duo yayında

Google'ın iPhone'lardaki Facetime uygulaması ve Facebook Messenger ile mücadele için geliştirdiği görüntülü görüşme uygulaması Duo kullanıma sunuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın birebir videolu görüşme için geliştirdiği uygulaması Duo kullanıma sunuldu. iPhone’larda bulunan Facetime uygulamasının alternatifi olarak geliştirilen uygulamanın en önemli özelliği, farklı platformlar arasında görüşme yapmaya olanak sağlaması. Facetime uygulamasını sadece iOS üzerinden kullanabilen iPhone kullanıcıları Android işletim sistemine sahip kişilerle uygulama üzerinden görüşme yapamıyor. Duo ise hem Android hem iOS üzerinde çalışıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=CIeMysX76pM

Uygulama, rehbere kayıtlı telefon numaralarını aramaya olanak sağlıyor. Karşıdaki kişinin de Duo kullanıyor olması arama yapmak için yeterli. Uygulama bu açıdan, bir başka rakibi Facebook Messenger‘a göre farklılık gösteriyor. Messenger üzerinden görüntülü arama yapabilmek için karşınızdaki kişinin Facebook hesabınızda ekli olması ya da profilini Facebook üzerinden bulmuş olmanız gerekiyor. Duo rehberdeki kişilere tek dokunuşla ulaşmayı sağlıyor.

Hızlı ve güvenilir

Google, Duo’yu hızlı ve güvenilir olacak şekilde geliştirdiğini belirtiyor. Uygulama bağlantı hızı düşse bile görüşme kalitesini ona göre ayarlıyor ve konuşmanın kesilmesini engelliyor. Düşük hızda internet bağlantılarında video çözünürlüğü düşerek görüşme devam ediyor. Ayrıca Duo Wifi ve hücresel ağ arasında kesintisiz geçiş yapabiliyor. Böylece evde başladığınız görüşmeye evden çıktıktan sonra da herhangi bir kesilme olmadan devam edebiliyorsunuz.

Duo’nun Knock Knock adlı özelliği, arama geldiğinde, henüz aramayı cevaplamadan bile, sizi arayan kişiyi görebilmenizi sağlıyor. Böylece sizi arayan kişi direkt konuya girmeden, nasıl bir ortamdan arandığınızı görüp buna göre kendinize çeki düzen verebiliyorsunuz. Google, bu özelliğin, görüntülü aramaları daha insancıl yapmak amacıyla geliştirildiğini söylüyor.

Google, Duo üzerinden yapılan tüm görüşmelerin uçtan uca şifreleme kullanacağını söylüyor. Böylece özel görüşmelerin başkalarının eline geçmesi tehlikesi de ortadan kalkıyor.

Kaynak: Google

Google görüntülü görüşme uygulaması Duo'yu kullanıma sundu. Uygulamanın hem Android hem de iOS üzerinde çalışabiliyor olması dikkat çekiyor. Görüşmenin kesilmemesi için görüntü kalitesinin internet hızına göre düşürüleceğini söyleyen Google, uygulamayı WiFi ve hücresel veri arasında kesintisiz geçiş yapacak şekilde tasarlamış. Tüm görüşmeleri uçtan uca şifreleyen uygulamada ayrıca 'knock knock' adı verilen özellik sayesinde arayan kişinin görüntüsü, görüşme talebi cevaplanmadan aranılan kişinin ekranına düşüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği