Akıllı telefon pazarında son durum

Araştırma şirketi Gartner, 2016’nın ikinci çeyreğinde akıllı telefon pazarında yaşanan gelişmeleri açıkladı. Android’in bu dönemin kazananı olduğu görülüyor

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yılın ikinci çeyreğinde akıllı telefon pazarının rakamları açıklandı. Geçtiğimiz yılla karşılaştırıldığında yüzde 4,3 artış gösteren satışlar dünya çapında 344 milyona ulaştı. Bu büyümeden Apple nasibini alamadı ve son üç çeyrek boyunca devam eden gerileme trendini sürdürdü. Bu dönemde Apple’ın satışları geçtiğimiz yıla göre yüzde 7,7 geriledi.

Sektörde büyümeyi sağlayan ise özellikle Çinli şirketler oldu. Huawei, Oppo, Xiaomi ve BBK İletişim Ekipmanları büyümeye katkıda bulundu. Apple’ın en büyük rakibi Samsung da bu dönemde büyüme gösteren şirketler arasında yer aldı.

Screenshot_2

Özel özelliklere rağbet artıyor

Sonuçları yayınlayan Gartner araştırma merkezi yöneticisi Anshul Gupta, üst seviye telefonlara ilginin azaldığını ve daha çok belirli bir özelliğe odaklanan telefonların satışında artış gözlendiğini söyledi. Bu alanda Çinli Oppo firmasının, hızlı şarj özelliği bulunan ve  fotoğraf çekimi sırasında sarsılmayı önleyen özel selfie telefonunun başarısı dikkat çekti.

Üst düzey telefonlara olan ilginin bu çeyrekte azalmasının sebebi, kullanıcıların yıl sonuna doğru açıklanacak yeni modelleri bekliyor olması da olabilir.

Genel olarak akıllı telefon satışları, Japonya dışında tüm büyük pazarlarda düşüş gösterirken Japonya’da yüzde 4,9 artış görüldü. Latin Amerika dışındaki tüm gelişmekte olan pazarlarda ise artış görüldü.

Android büyüyen tek işletim sistemi

İşletim sistemine göre bakıldığında ise Android dışında tüm işletim sistemlerinin kan kaybettiği görülüyor. Bu yıla dek düzenli bir büyüme sergileyen iOS, geçtiğimiz çeyrekte müşterilerinin bir bölümünü Android’e kaptırmış görünüyor. Geçtiğimiz yıla göre iOS yüzde 14,6’dan yüzde 12,9’a düşerken [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Android’in pazar payı yüzde 4’lük artışla yüzde 86,2’ye yükseldi[/inlinetweet]. Diğer tüm mobil işletim sistemlerinde de düşüş görüldü. Windows’un geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 2,5 olan pazar payı yüzde 0,6’ya kadar geriledi.

Screenshot_1

Android’in yükselişinde önemli faktörlerden birisi, Huawei ve Oppo gibi markaların uygun fiyatlı ve yüksek özelliklere sahip ürünler piyasaya sürmesi oldu. Bu modeller, üst düzey akıllı telefon pazarından bazı müşterilerin aklını çekmeyi başardı.

Çoklu platform uyumu etkili olabilir

Araştırmacılar Android’in yükselişinin yakın gelecekte yaygınlaşması beklenen ev ve araba sistemlerine de yansıyacağını düşünüyor. Google’ın Android kullanan ev ve araba sistemleri geliştirmesi ile tüm platformlarda uyum yakalamak isteyen kullanıcıların Android tercih edebileceği düşünülüyor. iOS’un bu alandaki çalışmaları biraz daha yavaş gelişiyor.

Kaynak: Gartner

Yayınlanan rakamlara göre 2016’nın ikinci çeyreğinde akıllı telefon pazarının kazananları, özel ihtiyaçlara cevap veren Çinli telefon üreticileri. Pek çok büyük firmanın düşüş yaşadığı dönemde Huawei, Oppo, Xiaomi gibi firmalar büyüme kaydetti. Bu büyümeyle birlikte Android’in pazar payı artarken diğer tüm işletim sistemleri bu dönemde düşüşteydi.Bir yanıt

Yorumunuz: