5G destekli telefon yarışı başladı

Akıllı telefon üreticileri 5G destekli modelleri hakkında bilgi vermeye başladı. İlk modellerin 2019'un ikinci çeyreğinde satışa çıkması bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

5G mobil internet bize daha önce görmediğimiz indirme ve yükleme hızları sunacak. Ama 5G’nin 4G kadar yaygın şekilde kullanılabilmesi için önümüzde çok yol var. Akıllı telefon üreticileri bu yolu daha hızlı kat etmek adına ilk 5G destekli cihazlarını tanıtmaya başladı. Diğer üreticilerin de ne zaman böyle bir telefon sunacağına dair bazı duyumlar mevcut.

Apple: 5G destekli ilk iPhone’un bu yıl içinde gelmesi beklenmiyor. Apple’ın 5G teknolojisine 2020’de geçeceği söyleniyor.

Google: 5G desteği olmayan Pixel 3 telefonları yeni piyasaya süren Google’ın bu yılın Ekim ayında Pixel 4’ü tanıtması bekleniyor. Bu telefonda Snapdragon 855 çip ve 5G desteği olacağına dair söylentiler mevcut ancak Google’dan henüz resmi bir açıklama yapılmış değil.

HMD Global (Nokia): Nokia markasının isim haklarına sahip olan HMD Global Tokyo 2020 olimpiyatları için Japonya’da ve T-Mobile iş birliği ile ABD’de 5G altyapısının kurulması için çalışmalara yardımcı oldu. Şirket henüz 5G destekli telefona dair bir açıklama yapmadı ama bu kadar çalışmanın ardından yakında 5G altyapısını kullanabilen bir cihaz tanıtılması bekleniyor.

Honor: Aslında Honor ilk 5G destekli telefonu üretmek için çalışmalar yürütüyordu ancak şimdilik bu çalışmalar 2019’un 2. yarısına ertelendi. Honor büyük ihtimalle bu yarışta kardeş şirketi Huawei ile birlikte hareket edecektir.

HTC: Nokia’nın altyapı çalışmaları gibi HTC’de 5G destekli çip üretimi için Qualcomm ile iş birliği içinde çalışıyor. Şirketin bu teknolojiyi ne zaman kendi telefonlarına uygulayacağı bilinmiyor ancak bu yılın ikinci yarısında böyle bir telefon kullanıma sunulması bekleniyor. HTC U13, 5G desteği için ideal bir seçim olabilir.

Huawei: Geçtiğimiz yıldan bu yana 5G destekli bir telefon üzerinde çalıştığından bahseden Huawei, geçtiğimiz günlerde Mate X’i tanıttı. Mate X bu yılın en yeni akıllı telefonlarının gözdesi olan 5G teknolojisi ve katlanabilir ekranı bir arada barındırıyor. İlklerden biri olmak Huawei’ye bu yarışta önemli bir avantaj sağlayabilir.

LG: ABD’li GSM şirketi Sprint ile iş birliği halinde çalışan LG’nin yakın zamanda 5G destekli bir telefonu piyasaya sürmesi bekleniyor. Şirketin Mobil Dünya Kongresi’nde tanıttığı LG V50 ThinQ modelinin 5G desteği ile piyasaya sürüleceği düşünülüyor.

Motorola/Lenovo: Motorola aslında teknik olarak 5G desteği bulunan bir telefonu piyasaya sürdü. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Moto Z3 modeli, 5G desteği sağlayan bir ekipman ile birlikte 5G ağına bağlanabilecek. Bu ek parça henüz piyasaya sürülmedi ama Moto Z3 teknik olarak 5G desteği sunuyor. Sadece Verizon kullanıcılarına sunulacak bu hizmet çoğu kişi için ‘5G destekli ilk telefon’ unvanını hak etmiyor.

Oneplus: Orta segmentte telefonlar üreten Oneplus için 5G teknolojili bir telefon üretmek, cihazın fiyatını çok fazla yükseltebilir. Ancak şirket bu yılın başında 5G destekli bir telefon üreteceğini açıklamıştı. Belki Oneplus serisinin bu yıl çıkacak en yeni telefonu Oneplus 7 ya da 7T  bu teknoloji için uygun olmayabilir ama şirketin başka bir model çıkararak 5G desteği sunabileceği de ifade ediliyor.

Oppo: 5G desteği konusunda iddialı açıklamaları olan Oppo, R15 modelinde 5G teknolojisini kullanarak görüntülü görüşme denemesi yaptıklarını açıklamıştı. Şirket Oppo Find X model telefonda 5G desteği sunmak için çalışmalar yürüttüğünü belirtiyor. Bu telefonun ne zaman piyasaya sürüleceği ise açıklanmadı.

Samsung: Mobil devi Samsung 5G teknolojisini ilk sunan şirketlerden biri. Bu yıl içinde piyasaya çıkacak Galaxy S10 5G modeli ve şirketin katlanabilir telefonu Galaxy Fold, 5G teknolojisini kullanıcılara sunacak. Galaxy S10 5G modelinin Nisan-Haziran arasında satışa sunulması bekleniyor. Şirket ayrıca AT&T ile iş birliği içinde 5G destekli bir telefon daha çıkarmayı planlıyor. Bu telefonun 6-GHz altı spektrumu destekleyeceği ve böylece çok daha geniş 5G bağlantı imkanı sunacağı belirtiliyor. Samsung’un ayrıca orta segment için de 5G destekli bir cihaz üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Sony: Şirket 5G destekli bir telefona dair herhangi bir açıklama yapmadı ancak Sony Qualcomm’un 5G partnerleri arasında bulunuyor. Bu yüzden 2019 içinde Sony’den de 5G destekli bir telefon görebiliriz.

Xiaomi: Çinli telefon üreticisi, Mi Mix 3 modelinin 5G desteği olacağını açıklamıştı. Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılan bu cihaz Mayıs ayında, 599 Avro’ya satışa çıkacak. Bu telefon, satın alabileceğiniz 5G destekli ilk telefon olabilir.

ZTE: Geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada 5G’li modelin 2019’un sonuna kaldığını söyleyen şirket geçtiğimiz hafta sonu beklenmedik bir şekilde Mobil Dünya Kongresi’nde 5G destekli Axon 10 Pro 5G modelini tanıttı. Şirket bu telefonun 2019’un ilk yarısında Çin’de ve Avrupa’da satışa sunulacağını söyledi.

Tüm açıklamalara ve söylentilere bakıldığında şu sonuç ortaya çıkıyor: İlk 5G destekli telefonlar Xiaomi Mi Mix 3, ZTE Axon 10 Pro 5G, Samsung Galaxy S10 5G, Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X olacak. 2019 içinde 5G destekli bir model çıkarmayan şirketlerin yarışta geri kalacağını söylemek mümkün. Öte yandan, 5G altyapı desteğinin yakın zamanda geniş alanlarda kullanıma girmeyeceğini de göz önünde bulundurursak 5G telefon satın almak için acele etmenize gerek yok.

Kaynak: Digital Trends

5G mobil internet bize daha önce görmediğimiz indirme ve yükleme hızları sunacak. Ama 5G'nin 4G kadar yaygın şekilde kullanılabilmesi için önümüzde çok yol var. Akıllı telefon üreticileri bu yolu daha hızlı kat etmek adına ilk 5G destekli cihazlarını tanıtmaya başladı. Tüm açıklamalara ve söylentilere bakıldığında şu sonuç ortaya çıkıyor: İlk 5G destekli telefonlar Xiaomi Mi Mix 3, ZTE Axon 10 Pro 5G, Samsung Galaxy S10 5G, Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X olacak. 2019 içinde 5G destekli bir model çıkarmayan şirketlerin yarışta geri kalacağını söylemek mümkün. Öte yandan, 5G altyapı desteğinin yakın zamanda geniş alanlarda kullanıma girmeyeceğini de göz önünde bulundurursak 5G telefon satın almak için acele etmenize gerek yok.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği