Huawei’nin 5G’li katlanabilen telefonu Mate X

Huawei 5G destekli, katlanabilen telefonu Mate X’i tanıttı. Telefonun 2 bin 299 Avro’luk (13 bin 875 Lira) fiyatı, görenlerin keyfini kaçırıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Katlanabilir telefonlar piyasaya çıkmaya başladı ve hepsi birbirinden pahalı. 5G destekli telefonlar da aynı şekilde. Peki 5G destekli ve katlanabilir telefonlar? Eğer böyle bir cihaz almak istiyorsanız bankadan kredi çekmeniz gerekebilir. Huawei Mobil Dünya Kongresi sunumunun sonunda şirketin Mobil bölümü başkanı Richard Yu, katlanabilen ve 5G desteği olan Mate X model telefonun fiyatını 2 bin 299 Avro (13 bin 875 Lira) olarak açıkladı.

Telefonların fiyatı 1000 Dolar’ın üzerine çıkmalı mı tartışmaları sürerken bu rakamlar gerçekten dudak uçuklan cinsten. Zaten Yu fiyatı açıkladığı sırada salondan tepki sesleri yükseldi. Başkan belli ki böyle bir tepkiye hazırlıklıydı çünkü konuşmasının geri kalanı neredeyse özür dileyen bir tonda geçti ve şirketin bu fiyatı düşürmek için GSM servisleri ile anlaşmalar gerçekleştireceğini söyledi.

Ürünün seri üretimi de maliyetin azalmasını sağlayabilir ancak bu ürünü bu fiyattan alacak kişi sayısı oldukça kısıtlı olduğu için bu seçenek de şimdilik devre dışı.

Özellikleri en yeni telefonlardan farksız

Telefonun özellikleri de iştah kabartıcı ancak hiç görülmemiş özellikler değil. 8 GB RAM, 512 GB depolama alanı ve toplam 4 bin 500 mAh batarya gibi özellikler zaten çoğu şirketin en yeni telefonlarında kullandığı özelliklere benziyor. Mate X’in fiyatını iki katına çıkaran şey daha geniş, katlanabilen bir ekran ve 5G desteği.

Samsung’un katlanabilir telefonu Galaxy Fold da benzer özelliklere sahip (hatta 12 GB RAM’i bulunuyor) ve fiyatı 1980 Dolar (10 bin 525 Lira). Ama bu iki telefon arasındaki en büyük fark Mate X’in 5G desteği. Bunun için fazladan 3 bin 350 Lira vermek ister misiniz? Orası sizin ihtiyaçlarınıza bağlı.

Tabii bir de Huawei’nin ABD’de satışına getirilen engeller söz konusu. Bu şartlar altında ABD’deki GSM servisleri Huawei’nin yeni telefonları için kampanyalar sunamayacak. Bu da fiyatların düşürülmesi için stratejilerin biraz daha sekteye uğraması anlamına geliyor.

Uzun lafın kısası Huawei Mate X şimdilik sadece meraklısına hitap eden, son teknoloji ürünü bir cihaz. Genel kullanıcıların benzer telefonlara erişimi için biraz zaman geçmesi gerekiyor.

Kaynak: TechCrunch

Katlanabilir telefonlar piyasaya çıkmaya başladı ve hepsi birbirinden pahalı. 5G destekli telefonlar da aynı şekilde. Peki 5G destekli ve katlanabilir telefonlar? Eğer böyle bir cihaz almak istiyorsanız bankadan kredi çekmeniz gerekebilir. Huawei Mobil Dünya Kongresi sunumunun sonunda şirketin Mobil bölümü başkanı Richard Yu, katlanabilen ve 5G desteği olan Mate X model telefonun fiyatını 2 bin 299 Avro (13 bin 875 Lira) olarak açıkladı. 8 GB RAM’i, 512 GB depolama alanı ve toplam 4 bin 500 mAh bataryası bulunan telefon şimdilik genel tüketiciye hitap etmiyor.Yorumunuz: