Mobil Dünya Kongresi’nde karşımıza çıkması muhtemel yenilikler

Mobil Dünya Kongresi bu yıl önceki yıllara göre çok daha az fikir sahibi olduğumuz bir gündemle karşımıza çıkacak gibi duruyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Samsung kendi etkinliğinde göstereceği her şeyi gösterdi. Ama etkinliğin üzerine düşününce Galaxy S10 telefonlara ısınmak mümkün. Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) daha fazla telefon göreceğiz. Bu telefonların detaylarına dair öngörüler şu şekilde:

Samsung’un katlanabilir telefonu Galaxy Fold büyük ses getirdi. Telefon teknik olarak etkileyici, belki bazıları için arzulanabilir bir telefon ama katlanabilir akıllı telefonlar hala yeni bir alan. Tüketiciler bu cihazlardan ne beklemesi gerektiğini tam olarak bilmiyor. Mobil Dünya Kongresi’nde hem bu sorulara yanıt bulabilir hem de yeni katlanabilir telefon modelleri görebiliriz. Yeni tanıtılacak telefonlarda görmemiz muhtemel bir diğer özellik de 5G bağlantı desteği. 5G internet erişimi henüz kullanıma sunulmadı ancak şimdiden şirketler bu teknolojiyi destekleyecek cihazlar için çalışmalara başladı.

Neler beklemeli

Mobil Dünya Kongresi’ne dair çoğu zaman birçok haber olur. Bazen tam olarak ne beklememiz gerektiğini biliriz bazen de bazı bilgiler etkinlik öncesinde dışarı sızar. Ancak bu yıl öncekilere benzemeyecek gibi duruyor. Katlanabilir telefonlardan 5G teknolojisine ve daha bir çok özelliğe kadar bu yılki MWC hem bir sürü habere gebe hem de uzun zamandır olmadığı kadar heyecan verici bir etkinlik olacak gibi.

Çok lensli kameralarıyla bilinen kamera girişimi Light, Sony ile iş birliği yaparak teknolojisini yeni yöntemlerle kullanacağını açıkladı. Bu ortaklık, Light’ın çoklu görsel algılayıcılarının yeni sürümlerini geliştirmek üzerine odaklanacak. Belki de en önemlisi, şirketler dört ya da daha fazla kamera kullanan akıllı telefonlar geliştirmeye başlayacak. Tıpkı Nokia’dan sızdırılan bilgilerde gördüğümüz gibi. MWC, bu gibi çoklu kamera kullanan diğer cihazlara da ev sahipliği yapabilir.

Oyun telefonu dönemi

Samsung’un Galaxy S10+ telefonunun özellikleri inanılır gibi değil. Telefonda 12 GB RAM ve 1 TB depolama alanı bulunuyor. Ayrıca MicroSD ile 512 GB daha depolama alanı eklenebiliyor. Telefon ayrıca Xbox One X’te kullanılana benzer bir soğutma sistemi kullanıyor. Tüm bu özellikler çok yüksek performans vadediyor. Öyle ki Samsung bu telefonu, piyasadaki dizüstü bilgisayarlarla karşılaştırmakta bir sakınca görmüyor. Zaten 12 GB RAM’e sahip bilgisayarlar oyun bilgisayarı diye satılıyor. Ama oyun şirketleri asıl geliri mobilden elde ediyor.

2018’de mobil oyunlar toplamda 63,2 milyar Dolar’lık bir pazar oluşturarak oyun sektörünün yüzde 47’sini ele geçirdi. Bilgisayar ve konsol oyunları ise 30 milyar Dolar’a yakın gelirleriyle ancak mobilin yarısı kadar pazar payına sahip oldular. Bu yüzden Mobil Dünya Kongresi’nde ‘oyun telefonu‘ olarak tanımlayabileceğimiz yüksek performanslı yeni modellere hazır olmak gerek.

Kaynak: Engadget

Mobil Dünya Kongresi'nde gündeme gelmesi muhtemel konular şu şekilde:

  • Katlanabilir telefonlar
  • 5G teknolojisi ve buna uyumlu cihazlar
  • Dört ya da daha fazla kamera kullanan telefonlar
  • Mobil oyunlar ve yüksek performanslı oyun telefonları

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği