Mobil Dünya Kongresi’nin enleri

Mobil Dünya Kongresi bu yıl, mobil cihazlarda son yıllarda çok karşılaşma fırsatı bulamadığımız yenilikleri görmemizi sağladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yılki Mobil Dünya Kongresi son birkaç yıla göre çok daha ilginçti. Son yıllarda telefonlarda ciddi bir yenilik göremeyen kullanıcılar artık telefonların ekranlarının kenarlarındaki boşlukların kaç milimetre olduğunu karşılaştırıyordu. Bu inovasyon eksikliği piyasanın da yavaşlamasına sebep oldu. Kullanıcılar eski telefonlarını, aynısı gibi görünen yenileriyle değiştirmek istemedikleri için satışlar azaldı. Neyse ki üreticiler piyasanın beklentilerini gördü ve bu yıl tanıtılan telefonlarda çok büyük yenilikler görme fırsatımız oldu.

En iyi katlanabilir telefon: Huawei Mate X

Bu yıl daha şimdiden birkaç adet katlanabilir telefon gördük. Samsung ve Huawei gibi öncü şirketlerin bu alana yatırım yapması, gelecekte bu trendin de süreceğinin bir göstergesi olabilir. Huawei’nin katlanabilen telefonu Mate X bu alanda başı çekiyor. Ancak fiyat bakımından da bugüne dek bir telefonda görmediğimiz etiketleri katlanabilir telefonlarda görmek mümkün.

En iyi 5G’li telefon: Xiaomi Mi Mix 3

5G destekli telefonlar da Mobil Dünya Kongresi’nin gözdeleri oldu. Çeşitli şirketler bu alanda yaptıkları çalışmaları ve geliştirdikleri telefonları tanıttı. Ancak Xiaomi’nin geliştirdiği Mi Mix 3, Snapdragon 855 işlemcisi, 3800 mAh bataryası ve 599 Avro (3 bin 650 Lira) fiyatı ile yüksek performansı makul fiyata sunan tek 5G destekli telefon olarak karşımızda duruyor.

En güzel görünen telefon: Kırmızı LG 68

LG G8 ThinQ modeli, kırmızı renkte muhteşem görünüyor. Şirket piyasadaki en iyi OLED ekran olduğunu iddia ettiği ekranı telefona yerleştirirken bu ekranın altına da telefon hoparlörünü koymuş. Böylece telefonun ön kısmında hiçbir çıkıntı yok. Arkada ise ister iki kameralı versiyonu seçin ister 3 kameralı versiyonu, kameralar gorilla glass panelin altına yerleştirildiği için pürüzsüz yapı korunuyor.

En minimalist telefon: Punkt MP02

Eğer akıllı telefonların sürekli bildirimleri ile sizi rahatsız etmesinden sıkıldıysanız Punkt MP02 işinize yarayabilir. Bu telefon arama yapabiliyor, mesaj gönderebiliyor ve alarmıyla sizi uyandırabiliyor. 4G bağlantısıyla isterseniz internet üzerinden de konuşma yapabiliyorsunuz ama akıllı telefonların havalı uygulamalarını yükleyip internette gezinmek yok. Bu telefon en temel ihtiyaçları karşılamak için üretildi. Üstelik oldukça sağlam.

En büyük yalan: 5G burada!

5G teknolojisinin herkes tarafından kullanılabilir hale gelmesi için çok büyük altyapı çalışmaları yapılması ve bunun için de çok büyük paralar harcanması gerekiyor. Bu alanda uzun süredir çalışmalar yapan ABD ve Güney Kore bile henüz geniş bir 5G ağına sahip değil. Yani bugünden 5G destekli bir telefon almak, önümüzdeki 5 yıl içinde telefonunuzu değiştirmeyi planlıyorsanız çok mantıklı bir hamle olmayabilir. 5G burada değil, gelmesine de biraz var.

En fazla ekran sayısı: Çift ekranlı LG V50

Katlanabilir telefonlar tanıtılmaya başladı ancak fiyatları 2 bin Dolar’dan başlıyor. Akıllı telefona bu kadar fazla para vermek istemiyorsanız ancak yine de genişleyebilen bir ekran istiyorsanız LG kullanıcılarına bir alternatif sunuyor. V50 modeli telefonu alacağınızda dilerseniz ikinci bir ekran da taktırabiliyorsunuz. Bu telefon, Samsung ve Huawei’nin katlanan ekranlarından ziyade, Nintendo DS gibi çift ekranlı taşınabilir oyun konsollarına benziyor. Yine de bir telefon parası daha vermeden ikinci bir ekrana sahip olabilmek güzel bir seçenek.

En fazla kamera: Nokia 9

Nokia telefonlarda aranan yeniliğe kamera sayısını artırarak ulaşmayı hedeflemiş. Telefonun arka yüzünden 5 ön yüzünde de 2 kamera bulunuyor. Arkadaki 5 kamera aynı anda fotoğraf çekiyor ve bu fotoğrafları birleştirip büyük bir fotoğraf oluşturuyor. Bu kadar büyük bir fotoğrafa sahip olmanın en güzel yanı, fotoğraf üzerinde düzenlemeleri çok kolay gerçekleştirebiliyor olmak. Zaten Nokia bu işlem için de Adobe ile ortak geliştirdiği uygulamayı telefonu satın alanlara ücretsiz sunuyor.

En kalın telefon: Energizer Power Max P18K Pop

Akıllı telefonların kalın olmakla övündüğünü hiç duymamış olabilirsiniz. Energizer’ın geliştirdiği yeni telefon, kalınlığıyla övünmese de kendi vücuduyla barışık diyebiliriz. Şirket dünyanın en uzun dayanan bataryalı telefonunu geliştirmek için 1,8 cm kalınlığında bir telefon üretti. 18000 mAh bataryalı bu telefonu tek şarjla bir hafta kullanabiliyorsunuz. Ya da hiç durmadan 48 saat boyunca video izleyebilirsiniz. Telefonda daha fazla batarya alanı açmak için kulaklık girişi bile kaldırılmış. Gerçekten gerek var mıydı bilemiyoruz.

En iyi zum: Oppo’nun 10x optik zumlu kamerası

Oppo bu yıl Mobil Dünya Kongresi’ne bir telefonla değil bir özellikle damga vurdu. Telefonlar için 10 kat zum yapabilen bir kamera sistemi geliştiren şirket bu sistemi ilk kez Haziran ayında piyasaya süreceği telefonunda kullanacak.

Telefon için en gereksiz bahane: Nubia Alpha

Nubia’nın geliştirdiği akıllı saat/akıllı telefon arası cihaz, aslında bileğinizde taşıyabileceğiniz bir akıllı telefon olarak üretilmiş. Ancak cihazın garip ekran oranı (1:5), ağırlığı ve genel olarak kalın yapısı hem takmak hem de kullanmak için çok rahat bir cihaz olmasını engelliyor. Nubia Alpha’nın kullanıcıyı ulaştırdığı sonuç: akıllı saatler ve akıllı telefonlar farklı amaçlara hizmet eden farklı cihazlardır.

Kaynak: The Verge

Bu yılki Mobil Dünya Kongresi son birkaç yıla göre çok daha ilginçti. Son yıllarda telefonlarda ciddi bir yenilik göremeyen kullanıcılar artık telefonların ekranlarının kenarlarındaki boşlukların kaç milimetre olduğunu karşılaştırıyordu. Bu inovasyon eksikliği piyasanın da yavaşlamasına sebep oldu. Kullanıcılar eski telefonlarını, aynısı gibi görünen yenileriyle değiştirmek istemedikleri için satışlar azaldı. Neyse ki üreticiler piyasanın beklentilerini gördü ve bu yıl tanıtılan telefonlarda çok büyük yenilikler görme fırsatımız oldu. Mobil Dünya Kongresi'nde öne çıkan cihazlar ve özellikleri şu şekilde:

  • En iyi katlanabilir telefon: Huawei Mate X
  • En iyi 5G'li telefon: Xiaomi Mi Mix 3
  • En güzel görünen telefon: Kırmızı LG 68
  • En minimalist telefon: Punkt MP02
  • En büyük yalan: 5G burada!
  • En fazla ekran sayısı: Çift ekranlı LG V50
  • En fazla kamera: Nokia 9
  • En kalın telefon: Energizer Power Max P18K Pop
  • En iyi zum: Oppo'nun 10x optik zumlu kamerası
  • Telefon için en gereksiz bahane: Nubia Alpha

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği