Mobil Dünya Kongresi’nde öne çıkması muhtemel yenilikler

Business Insider, bu yıl 26 Şubat-1 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek Mobil Dünya Kongresi'nde öne çıkması muhtemel yenilikleri derledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mobil Dünya Kongresi (MWC) bu yıl 26 Şubat-1 Mart tarihleri arasında Barcelona’da gerçekleşecek. Bu yılki kongrede, Apple’ın iPhone X ile, Google’ın Pixel 2 ile alevlendirdiği yarışa diğer büyük telefon üreticilerinin nasıl cevap vereceğini göreceğiz. İşte bu yılın Mobil Dünya Kongresi’nde öne çıkacağı düşünülen yenilikler;

Samsung

Yeni Galaxy telefonlarıyla ilgili sızdırılmayan pek bir detay kalmadı. Ancak eğer daha önce duymadıysanız; Samsung’un daha büyük ekranlı telefon planlarını bir kenara bıraktığı, Galaxy S8 ve S8+ boyutlarıyla yoluna devam edeceği söyleniyor.

Galaxy S9 ve S9+ ile ilgili en önemli değişiklikler kameralarıyla ilgili. S9’un arkasında tek bir kamera olabilir ama S9+’ın arkasında çift kamera olacak. Kullanımı rahat olmadığı için parmak izi tarayıcısının yeri de değiştirildi.

Elinde hem S9 hem de S9+ olduğunu öne süren Reddit kullanıcısı BihPandemonium, her iki telefonun da ‘daha kalın ve daha hafif olduğunu’ söylüyor. Telefonların daha kalın ve hafif olmasının sebebi pilleriyle alakalı olabilir. Zira telefonların bir buçuk günlük pil ömrü olacağı söyleniyor. Ayrıca Samsung’un Apple Animoji özelliğini uyarlayacağı söylentileri var. Stereo destekli hoparlör söylentisi ise onaylandı.

Sony

Pek detay vermeyen Sony’nin yakın zamanda yaptığı Twitter paylaşımından yeni Xperia serisinde bir tür haptik geribildirim, kavisli ya da katlanabilir bir ekran olabileceği tahmin ediliyor. 26 Şubat’ta Sony’de göreceğimiz en muhtemel özellik yeni bir tasarım olacak gibi duruyor. Şirketin Hindistan Genel Müdürü Kenichiro Hibi geçtiğimiz Eylül ayında yaptığı bir açıklamayla birtakım değişiklikler yapacaklarını söylemişti. Belki de yakında kavisli ekranıyla 4K çözünürlüklü çift kameralı bir Sony Xperia XZ Pro görürüz.

Huawei

Huawei’in Leica ile iş birliği yaparak 40 MP’lik üçlü arka kamerası olan bir telefon üreteceğine dair söylentiler var. Ancak bu telefonu Mobil Dünya Kongresi’nde görmemiz pek mümkün görünmüyor zira birkaç web sitesi Huawei’in bu yıl kongrede telefon tanıtmayacağını öne sürdü. Bunun sebebi, Mart ayının sonuna doğru Paris’te yapılması planlanan tanıtım etkinliği olabilir.

Yine de 9 Şubat’ta atılan tweet ile Huawei’in kongrede yeni bir şey tanıtacağı sinyalleri verildi. Belki de ürün sanal gerçeklik bağlantılı olur? Yine de markanın yeni MateBooks serisi ile ilgili olması daha mümkün görünüyor.

Motorola

Lenovo’nun önderliğinde, Motorola sanal gerçeklik alanında yeniden hız kazanmaya başladı. Ancak söylentilere göre şirket aynı zamanda 2018 yılı içinde piyasaya sürülecek bir telefon da hazırladı. Hangisini (ya da hangilerini) kongrede göreceğimiz ise henüz belli değil.

Moto X4’ün ardından G6 ve E5 modellerinin de gelmesi bekleniyor. Evan Blass her iki modelin de Plus ve Play versiyonu olacağını söylüyor. Ocak ayında Droid Life adlı web sitesi G6 fotoğraflarına eriştiğini açıklamıştı.

E5 ve G6 modellerinde, ön tarafa yerleştirilmiş parmak izi algılayıcıları ve çift kamera bulunacak. G6 ve G6 Plus modellerinin Snapdragon işlemcilere geçmesi, 1080p (full HD) ekranlara sahip olması ve daha büyük bataryaları bulunması bekleniyor. Plus modelindeki bataryanın 4000 mAh olabileceği ifade ediliyor. Bu rakam, günümüzde kullandığımız çoğu akıllı telefon bataryasından daha büyük bir batarya anlamına geliyor.

Nokia

Nokia markasını satın alan HMD, geçtiğimiz yıl açıkladığı yeni 3310’larla ilgiyi üzerine çektikten sonra hiç hız kesmedi. Nokia’nın 2’den 8’e kadar yeni modellerini tanıtan şirket, bu telefonlardan elde ettiği satışlarla, 2017’nin son çeyreğinde akıllı telefon satışlarının yüzde 1’ini ele geçirdi. Microsoft yıllarca çabalamasına rağmen bu başarıyı yakalayamamıştı.

3310’un piyasaya sürülmesi ve Android işletim sistemine geçilmesi, şirketin telefon satışlarını yıllık 40 milyonun üzerine çıkardı. Bu yüzden bu yılki Mobil Dünya Kongresi, Nokia için çok büyük bir fırsat anlamına geliyor.

Geçtiğimiz hafta, Endonezya’da yayımlanan bu görüntülerin Nokia 9’a ait olduğu iddia ediliyor:

Bir HMD yöneticisinin Nokia 9’un çift kamera ve LED flaşını test ettiği görüntülerde ayrıca kameranın hemen altında parmak izi okuyucu bulunduğu ve telefonun arka yüzünün camla kaplı olduğu görülebiliyor. Çift kameradan birinin 13 MP diğerinin 12 MP olduğu ayrıca önde de 5MP’lik bir kamera bulunduğu iddia ediliyor. Telefonun 5,5 inçlik ekranının Full HD+ çözünürlüğe sahip olduğu da söylentiler arasında.

Kongrede tanıtılacak en üst düzey telefonlarda 6GB RAM’in standart olması bekleniyor. Ancak HMD bir etki yaratmak istiyorsa, tahmin edilen Snapdragon 835 çip setinden daha iyi bir şey sunmak zorunda. Özellikle de yeni telefon, iddia edildiği gibi Nokia 8’e nazaran 200 Dolar daha pahalı olacaksa, kullanıcıların beklentileri de yükselecek demektir.

Nokia’nın ayrıca yeni bir nostaljik telefon üreteceğine dair söylentiler var. Nokia 8 Sirocco adlı bu telefonun çok hoparlörlü ses sistemi ve aynı anda hem ön hem arka kameradan fotoğraf çekme özelliği olacağı ifade ediliyor. Ayrıca Nokia’nın bir dizi cep dostu telefon tanıtması bekleniyor. Belki 3310’un 4G uyumlu versiyonunu da görebiliriz.

Diğer şirketler

LG, Temmuz’da tanıtacağı Judy adlı telefonu piyasaya sürülene kadar yeni bir telefon tanıtmayacağını söylemişti. Asus yeni telefonu ZenFone 5’i çok iyi koruyor (ya da kimse Asus’tan bilgi sızdırmak için uğraşmıyor.) Blackberry lisansıyla üretim yapan TCL’den de KeyTwo ya da KeyOne 2 adında yeni bir telefon görmemiz mümkün.

Sanal gerçeklik ve karışık gerçeklik cihazlarında ve giyilebilir teknoloji ürünlerinde bazı önemli gelişmeler olması da kesin gibi. Ancak Mobil Dünya Kongresi yine çoğunlukla akıllı telefonlarla ilgilenecek gibi görünüyor.

Kaynak: Business Insider

Bu yıl 26 Şubat-1 Mart tarihleri arasında Barcelona'da gerçekleşecek Mobil Dünya Kongresi'nde Samsung, Sony, Huawei, Nokia, Motorola ve diğer birçok büyük şirket birtakım yenilikler tanıtacak. Öngörülen yenilikler daha ziyade telefonlarla ilgili ancak sanal gerçeklik ve karışık gerçeklik cihazlarında ve giyilebilir teknoloji ürünlerinde bazı önemli gelişmeler göreceğiz gibi duruyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği