Güney Kore 5G kullanan ilk ülke olacak

Çarşamba günü Güney Koreli üç operatör ve ABD'li Verizon'ın 5G hizmeti sunmaya başlamasıyla mobilde 5G devri resmi olarak başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güney Kore’nin üç GSM operatörü ve ABD’nin en büyük telekomünikasyon şirketi Verizon, Çarşamba günü ilk 5G hizmetlerini kullanıma sundu. SK Telecom ve iki daha küçük operatör aslında 5G hizmetini Cuma günü, Samsung’un yeni 5G destekli akıllı telefonu Galaxy S10’in piyasaya çıkmasıyla birlikte kullanıma sunacaktı. Verizon da 11 Nisan’da Şikago ve Minneapolis’te 5G hizmeti sunmaya başlama kararı almıştı. Ama bir an önce 5G hizmetine başlamak isteyen şirketler daha fazla beklemedi. ABD’de Motorola Z3 kullanıcıları, şirketin “Moto Mod” adlı fiziksel mıknatıs benzeri eklentisi ile 5G hizmetlerinden yararlanabilecek.

Güney Kore, ABD, Çin ve Japonya 5G pazarına dahil olmak için sabırsızlanıyor. Bu teknolojinin akıllı şehirler ve otonom araçlar gibi teknolojilerde de büyük gelişmelere imkan vereceği düşünülüyor. 5G, bugün kullandığımız LTE ağlarına göre 20 kat daha hızlı veri akışı sağlıyor. Düşük gecikme ile sanal gerçeklik ve yapay zeka uygulamaları da daha iyi destekleniyor. Bazı durumlarda 5G, LTE’den 100 kat daha yüksek hız sunabiliyor.

Birincilik çekişmesi

Güney Kore 5G hizmetini sunan ilk ülke olduğunu iddia ediyor. Ancak ABD, geçtiğimiz yıl bazı GSM şirketlerinin 5G hizmetini kısıtlı bölgelerde de olsa kullanıma sunduğunu belirterek bu iddiaya itiraz ediyor. ABD’li telekomünikasyon şirketi AT&T Inc. ticari ve standartlara uygun ilk 5G ağını Aralık 2018’de kullanıma sunduğunu söylüyor. Ancak bu servis telefonlar için değil, kablosuz bağlantı noktaları için kullanıma sunulmuştu.

SK Telecom adına konuşan sözcü Irene Kim, Reuters’a yaptığı açıklamada, kendi aralarında  yapılan görüşmelerin ardından ağların ve müşterilerin hazır olduğuna karar vererek 5G hizmetini erken sunma kararı aldıklarını söyledi. Günek Kore’de 5G hizmetleri Çarşamba günü yerel saatle 23:00’te kullanıma sunuldu.

Ünlü isimler de kampanyaya dahil edildi

Güney Kore’de telekomünikasyon şirketleri ve akıllı telefon üreticileri 5G hizmetlerini ve cihazlarını sunmak için var gücüyle çalışıyor. Çarşamba günü SK Telecom K-pop yıldızlarını ve Olimpiyat altın madalyasına sahip bir sporcuyu ilk 5G müşterileri olarak tanıttı. Şirket hafıza çipi üreten ortağı SK Hynix ile birlikte dijitalleştirilmiş ve internete bağlı olan 5G’li bir fabrika kuracağını söyledi.

Şirketin daha küçük rakibi KT Corp ise müşterilerine LTE hizmetlerinden daha ucuza 5G hizmeti, sınırsız internet paketi ve 5G’li telefonlar alabilmeleri için faturaya ek dört yıllık ödeme planları sunacağını söyledi.

Geçtiğimiz ay Mobil Dünya Kongresinde başta Samsung ve Huawei olmak üzere birçok şirket 5G’li cihazlarını tanıtmıştı. LG de ilk 5G destekli telefonunu bu ay içinde Güney Kore’de satışa sunmayı planlıyor.

Güvenlik endişeleri

5G ağlarında Çinli Huawei şirketinin telekomünikasyon ekipmanlarının kullanılması bazıları tarafından bir güvenlik açığı olarak görülüyor ancak Güney Koreli şirketler aynı görüşte değil. SK Telecom Bilgi ve İletişim Teknolojisi Araştırma Merkezi Başkanı Park Jin-hyo “Bence Güney Kore’de bir güvenlik sorunumuz bulunmuyor.” dedi ve şirketin 5G ağlarını dinlemeye ya da ağlara izinsiz girmeye çalışan kişilere karşı ileri teknolojili bir koruma sistemi kullandığını söyledi.

Güney Koreli üç operatörden SK Telecom ve KT Corp zaten 5G için Huawei ekipmanları kullanmıyor. Sadece daha küçük bir operatör olan LG Uplus Corp bu ekipmanları kullanıyor. Ancak SK Telecom yetkilileri, ağ ekipmanları üreticileri için bir ihale olacağını ve Huawei’nin de bu ihaleye katılabileceğini söyledi.

Güney Kore’de akıllı telefon kullanımının nüfusa oranı dünyadaki en yüksek oranlardan biri.

Kaynak: Reuters

Güney Kore'nin üç GSM operatörü ve ABD'nin en büyük telekomünikasyon şirketi Verizon, Çarşamba günü ilk 5G hizmetlerini kullanıma sundu. SK Telecom ve iki daha küçük operatör aslında 5G hizmetini Cuma günü, Samsung'un yeni 5G destekli akıllı telefonu Galaxy S10'in piyasaya çıkmasıyla birlikte kullanıma sunacaktı. Verizon da 11 Nisan'da Şikago ve Minneapolis'te 5G hizmeti sunmaya başlama kararı almıştı. Ama bir an önce 5G hizmetine başlamak isteyen şirketler daha fazla beklemedi. ABD'de Motorola Z3 kullanıcıları, şirketin "Moto Mod" adlı fiziksel mıknatıs benzeri eklentisi ile 5G hizmetlerinden yararlanabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği