5G’ye yükseltilebilen akıllı telefon: Moto Z3

Verizon ve Motorola "Dünyanın ilk 5G'ye yükseltilebilen akıllı telefonu" olarak adlandırdıkları Moto Z3'ü tanıttı ancak telefonun bir çok eksiği var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’de GSM operatörleri 5G teknolojisinin önümüzdeki yıllarda kullanıma sunulması konusunda heyecan yaratırken donanım tarafında da bu heyecan yavaş yavaş oluşmaya başladı. Verizon ve Motorola “Dünyanın ilk 5G’ye yükseltilebilen akıllı telefonu” olarak adlandırdıkları Moto Z3’ü tanıttı. Verizon’dan Nicola Palmer “5G yaşam, çalışma, eğitim ve oyun yöntemlerimizi değiştirecek, ekonomimizi olumlu yönde etkileyecek ve küresel toplumu ciddi anlamda geliştirecek.” diyor.

2019’da, çok sınırlı bir bölgede kullanılabilecek

Verizon bu alanda çok iddialı olsa da sunduğu telefonun bir çok eksiği var. Moto Z3, 5G özellikleriyle gelmiyor. Motorola 2019’da bu telefona 5G özelliği kazandıracak ‘MotoMod’ adlı bir ürün sunacak. Bu ürünü satın alıp telefona bağladığınızda telefon 5G uyumlu olacak.

Üstelik bu telefonu ve 5G eklentisini alsanız bile ABD’de 5G sunulan 4 şehirden birinde yaşamanız gerekecek. Verizon 5G hizmetinin bu yıl içinde ilk olarak Houston, Los Angeles, Sacramento ve adı açıklanmayan bir şehirde daha sunulacağını söylüyor. Ayrıca bu hizmet ilk olarak ev interneti şeklinde sunulacak. Mobil 5G için 2019’u beklemek gerekecek.

5G, günümüzde kullanılan 4,5G ya da LTE olarak adlandırılan mobil internet bağlantısına göre daha yüksek frekans üzerinden hizmet veriyor (700 MHz yerine 28 GHz gibi). Ancak daha yüksek frekans aynı zamanda daha küçük yayın alanı ve daha zayıf yayılma anlamına geliyor.

MotoMod eklentisinin içinde Qualcomm’un ilk 5G modemi Snapdragon X50 yer alıyor. Bunu destekleyecek bir ağa sahipseniz, Qualcomm X50 modemin saniyede 5 gigabit indirme hızına sahip olduğunu söylüyor. Qualcomm’un LTE teknolojisinde ulaştığı en yüksek hız saniyede 1,2 gigabitti. Gerçek hayatta bu hıza ulaşabilecek olsaydınız, Verizon’ın sunduğu 22 GB’lık aylık internet paketini bitirmeniz 1 dakikadan az sürerdi.

5G için ek batarya

5G eklentisi ayrıca 2000 mAh bataryayla birlikte geliyor. 3G’den 4G’ye geçerken de karşılaştığımız gibi ilk nesil modemler çok fazla enerji harcıyor. Bu yüzden 5G eklentisine fazladan batarya koymak mantıklı. Verizon’ın sunduğu ilk 4G cihaz olan HTC Thunderbolt bataryayı o kadar hızlı tüketiyordu ki bir HTC çalışanı çıkıp böyle bir telefon ürettikleri için özür diledi.

Z3’ün 5G’ye yükseltilebilmesi dışında önemli bir özelliği bulunmuyor. Geçtiğimiz yıl üretilmiş bir telefon gibi duran Z3, Snapdragon 845 yerine bir önceki yılın işlemcisi 835’i kullanıyor. 2017’de üretilen bir işlemci normalde 2018’de de rahatlıkla kullanılabilir ama Z3’ün 5G özelliğine 2019’da kavuşacağı da düşünüldüğünde, telefonu gerçek anlamıyla kullanmak istediğinizde gerekli verimi almanız mümkün olmayacak. Z3’ün diğer özellikler arasında 6 inçlik 1080p çözünürlüklü OLED ekran, 4GB RAM, 64 GB hafıza 12 megapiksel çift arka kamera, 3000 mAh batarya bulunuyor. Telefonda kulaklık girişi yok. Dış tasarım özellikleri ise bu yılın Motorola tasarımına uygun olarak parmak izi okuyucusunu telefonun kenarına yerleştirmiş durumda. Z3 sadece Verizon üzerinden 480 Dolar’a satılacak. 5G eklentisinin fiyatı ise henüz açıklanmadı.

Kaynak: Ars Technica

Verizon ve Motorola "Dünyanın ilk 5G'ye yükseltilebilen akıllı telefonu" olarak adlandırdıkları Moto Z3'ü tanıttı. Verizon'dan Nicola Palmer "5G yaşam, çalışma, eğitim ve oyun yöntemlerimizi değiştirecek, ekonomimizi olumlu yönde etkileyecek ve küresel toplumu ciddi anlamda geliştirecek." diyor.  Verizon bu alanda çok iddialı olsa da sunduğu telefonun bir çok eksiği var. Moto Z3, 5G özellikleriyle gelmiyor. Motorola 2019'da bu telefona 5G özelliği kazandıracak 'MotoMod' adlı bir ürün sunacak. Bu ürünü satın alıp telefona bağladığınızda telefon 5G uyumlu olacak. Üstelik bu telefonu ve 5G eklentisini alsanız bile ABD'de 5G sunulan 4 şehirden birinde yaşamanız gerekecek. Verizon 5G hizmetinin bu yıl içinde ilk olarak Houston, Los Angeles, Sacramento ve adı açıklanmayan bir şehirde daha sunulacağını söylüyor. Ayrıca bu hizmet ilk olarak ev interneti şeklinde sunulacak. Mobil 5G için 2019'u beklemek gerekecek.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği