Huawei iPhone’u geride bırakabilir

Çinli telefon üreticisi Huawei, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi unvanını Apple'ın elinden almaya adım adım yaklaşıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

iPhone’un geçtiğimiz 10 yıldaki inanılmaz başarısı, Apple’ı -Samsung’un ardından- dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi haline getirmişti. Ancak Çinli telefon üreticisi Huawei Apple’ı yerinden etmeye adım adım yaklaşıyor. Araştırma şirketi Canalys’in raporuna göre Apple’ın satışları 2017’nin ikinci çeyreğinde, bir önceki yıla göre sadece yüzde 2 arttı. Öte yandan Huawei yüzde 20’lik bir artışla toplamda 38 milyon cihaza ulaştı ve 41 milyon adet telefon satan Apple’ın hemen arkasına yerleşti.

Aşağıdaki grafikte Samsung (79 milyon) ve Apple’ın çok fazla büyüme kaydetmediği, öte yandan Huawei, Oppo (yüzde 44) ve Xiaomi (yüzde 52) gibi Asyalı üreticilerin büyük gelişme kaydettiği görülüyor. 2017 yılının ikinci çeyreğinde toplam 340 milyon adet akıllı telefon satıldı. Bu rakam geçtiğimiz yıla göre yüzde 4 oranında artış göstermiş durumda. Yani Apple’ın yüzde 2’lik büyümesi ortalamanın da altında.

Peki Apple gerçekten ikinci sıradaki yerini kaybedecek mi? Aslında buna karar verecek olan iPhone 8’in performansı olacak. Apple’ın, iPhone’un 10. yılı şerefine iPhone 8’i özel bir telefon haline getirmesi bekleniyor. Bu telefonda önceki modellerden farklı olarak ön panelin neredeyse tamamen ekrandan oluşması, ‘home’ butonunun kaldırılması, yüz tarama teknolojisinin bulunması ve kamerasının daha gelişmiş olması bekleniyor. Eğer beklentiler karşılanırsa Apple’ın özellikle yılın son çeyreğinde büyük bir atak yapması bekleniyor.

Gözler iPhone 8’de

Strategy Analytics Yöneticisi Neil Mawston “Apple 2017’nin ikinci çeyreğinde dünya çapında 41 milyon akıllı telefon satarak akıllı telefon pazarının yüzde 11’ini elinde bulundurdu. Geçtiğimiz yıl bu rakam yüzde 12 civarındaydı. Çin’de artık iPhone modası geçmiş durumda; bu da Apple’ın küresel satış rakamlarını etkiliyor. Şu anda dikkatler Apple’ın bu yılın sonuna doğru çıkaracağı söylenen iPhone 8’e çevrilmiş durumda. 10. yıl dönümü için üretilecek telefon Apple’ın ‘tatil sezonunda’ satışlarını yeniden artırmasını sağlayabilir.” diyor.

Ancak Apple konumunu korusa da korumasa da Huawei’nin hızlı bir yükselişte olduğunu görmek mümkün. Strategy Analist Yöneticisi Woody Oh “Huawei toplam küresel akıllı telefon satışlarının yüzde 11’ini elinde bulunduruyor. Bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 9’du. Huawei Apple ile arasındaki farkı kapatıyor ve artık önümüzdeki dönemde Apple, Huawei’nin nefesini ensesinde hissedecektir. Huawei özellikle Asya, Avrupa ve Afrika pazarlarında P10 ve Mate 9 gibi Android modelleri ile oldukça popüler.” yorumunu yaptı.

Kaynak: Business Insider

iPhone'un geçtiğimiz 10 yıldaki inanılmaz başarısı, Apple'ı -Samsung'un ardından- dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi haline getirmişti. Ancak Çinli telefon üreticisi Huawei Apple'ı yerinden etmeye adım adım yaklaşıyor. Araştırma şirketi Canalys'in raporuna göre Apple'ın satışları 2017'nin ikinci çeyreğinde, bir önceki yıla göre sadece yüzde 2 arttı. Öte yandan Huawei yüzde 20'lik bir artışla toplamda 38 milyon cihaza ulaştı ve 41 milyon adet telefon satan Apple'ın hemen arkasına yerleşti. Önümüzdeki dönemde sıralamanın en büyük belirleyicisi iPhone 8'in performansı olacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği