Huawei bu yıl 200 milyondan fazla telefon sattı

Huawei 2018 yılında toplam 200 milyon akıllı telefon satarak Apple ve Samsung’la olan yarışını sürdürdü. Şirketin hedefi 2019’da en çok satan telefon olmak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Huawei bu yıl ABD’de ve diğer bazı ülkelerde siber güvenlik sebebiyle karşılaştığı ağ ekipmanları yasağı gibi bir çok sorunla uğraştı ama Çinli akıllı telefon üreticisi tüketici alanında hiç de kötü bir yıl geçirmedi. Şirket dün yaptığı açıklamada, 2018 yılı içinde toplamda 200 milyon akıllı telefon sattığını açıkladı (Bu rakamlara şirketin alt markası Honor da dahil). Huawei Ağustos ayında, bu yıl toplamda 200 milyon satış yapacağını öngörmüştü. Bu hedefe başarıyla ulaşıldı. 2017’de 153 milyon telefon satan şirket böylece bir yıl içinde satışlarını üçte bir oranında artırmış oldu.

Huawei’ye göre şu anda 170’ten fazla ülkede toplam 500 milyon Huawei telefon kullanılıyor. Bu yıl Huawei olumlu tepkiler alan telefonlar da üretti. Huawei P20 Pro ve Mate 20 Pro modelleri, etkileyici kameraları ve başarılı yapay zeka uygulamaları ile beğeni kazandı.

Apple’ı ikincilikten etti

Huawei’nin 200 milyon ürün barajını geçmesi aslında çok da sürpriz değil. Şirket bu yılın ikinci çeyreğinde küresel olarak en çok satış yapan akıllı telefon üreticileri sıralamasında Apple’ı geçerek ikinci sıraya yükselmişti. Samsung yine liderliğini sürdürürken, Huawei son 7 yılda ilk kez Apple ve Samsung dışında ilk iki sırada yer alan şirket oldu. Bu gelişme geçici bir durum da değildi. Huawei ikinci sıradaki yerini üçüncü çeyrekte de korudu.

Şirketin sürekli büyüdüğünü de ifade etmek gerek. 2010’da Huawei sadece 3 milyon akıllı telefon satmıştı. 2015’e gelindiğinde ise şirket yıllık satışlarını 100 milyonun üzerine çıkardı.

Samsung henüz 2018 rakamlarını açıklamadı. Şirketin ikinci ve üçüncü çeyrek rakamlarına baktığımızda Huawei’den yaklaşık 20 milyon daha fazla satış yaptığı görülüyor. Bu rakamlara göre Samsung’un bu yıl toplamda 300 milyon civarı akıllı telefon satmış olması bekleniyor.

Huawei seneye Samsung’u zorlar mı?

2018’de ikinci sırayı kimin alacağı hala belirsizliğini koruyor. Apple ilk çeyrekte Huawei’den 10 milyon adet daha fazla ürün satmıştı. Ancak ikinci ve üçüncü çeyrekte Huawei’nin yükselişi, yıl sonunda da şirketin Apple’ın önünde yer alacağına işaret ediyor. Huawei CEO’su Richard Yu, Ağustos ayında yaptığı açıklamada “Önümüzdeki yıl ikinci sırayı almamız sorun olmayacaktır. Hatta Seneye dördüncü çeyrekte ilk sırayı ele geçirmemiz bile mümkün.” diyerek şirketinin performansına inancını dile getirmişti.

Kaynak: VentureBeat

2018’in ikinci çeyreğinde ilk kez Apple’ın satış rakamlarını geçerek dikkatleri üzerine çeken Huawei yükselişini sürdürüyor. Şirket bu yıl toplamda 200 milyon akıllı telefon sattığını açıkladı. Bu rakamlar Huawei’yi Samsung’un ardından bu yılın en çok satan telefon markası yapmaya yetecek gibi duruyor. Şirket 2019’un sonunda Samsung’u da yakalamayı hedefliyor.Yorumunuz: