Huawei ABD’ye rağmen bir yılda 107 milyar Dolar kazandı

ABD Huawei'nin ekipmanlarını ülkeye sokmamakta kararlı ancak Çinli telekomünikasyon devi geçtiğimiz yıl 100 milyar Dolar'ın üzerinde gelir elde etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli telekomünikasyon devi Huawei 2018’de ABD’nin güvenlik endişelerine rağmen çok başarılı bir yıl geçirdi. Cuma günü yatırımcılara yapılan açıklamada şirketin 2018 geliri olarak toplam 721 milyar Yuan (107,1 milyar Dolar) kazandığı ve ilk kez bir yılda 100 milyar Dolar’ın üzerinde gelir elde ettiği belirtildi. Huawei şirketin karının 2017’ye göre yüzde 25,1 artarak 59 milyar Yuan (8.8 milyar Dolar) olduğunu ifade etti.

Huawei’nin gelirlerinin çok büyük kısmı şirketin akıllı telefon satışlarının da dahil olduğu tüketici biriminden geliyor. Şirketin akıllı telefonları ABD’de satılamıyor ancak Çin’de ve dünyanın diğer bölgelerinde satışlar rekor rakamlara ulaşıyor. Samsung hala dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi ama Huawei Güney Koreli rakibinden pazar payı çalmaya devam ediyor. Huawei geçtiğimiz yıl dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi unvanını Apple’ın elinden almıştı.

ABD’nin çabaları büyümeye engel değil

Şirket, ABD’nin güvenlik endişelerine rağmen büyümesini sürdürüyor. ABD şirketin, aralarında kablosuz ağ iletişimi teknolojisi de bulunan ekipmanlarının, Çin hükumeti tarafından casusluk için kullanılabileceğini düşünüyor. Huawei bu iddiaları defalarca yalanladı ancak şirketin ekipmanları ABD’de hala yasaklı durumda. ABD ayrıca müttefiklerini de Huawei ekipmanlarını yasaklamaya davet etti ancak Almanya gibi bazı ülkeler bu öneriye çok da sıcak bakmıyor.

Huawei 2019’un nasıl bir yıl olabileceğine dair bir açıklamada bulunmadı ancak şirket CNBC’ye yaptığı açıklamada Ocak ve Şubat gelirlerinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttığını söylemişti.

Kaynak: Fortune

Çinli telekomünikasyon devi Huawei 2018'de ABD'nin güvenlik endişelerine rağmen çok başarılı bir yıl geçirdi. Cuma günü yatırımcılara yapılan açıklamada şirketin 2018 geliri olarak toplam 721 milyar Yuan (107,1 milyar Dolar) kazandığı ve ilk kez bir yılda 100 milyar Dolar'ın üzerinde gelir elde ettiği belirtildi. Huawei şirketin karının 2017'ye göre yüzde 25,1 artarak 59 milyar Yuan (8.8 milyar Dolar) olduğunu ifade etti. Daha önce en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi unvanını Apple'ın elinden alan şirket şimdi gözünü Samsung'un liderlik koltuğuna dikmiş durumda.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği