ABD, Almanya’ya Huawei ile ilgili baskı yapıyor

ABD, Huawei’ye karşı istediği tepkiyi göstermeyen Almanya’yı istihbarat veri tabanına erişimini engellemekle tehdit ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin diplomatik çabaları Avrupalıları Huawei’yi yasaklamaya ikna edemeyince Amerikan yönetimi daha önce denenmiş ve onaylanmış bir yönteme başvurma kararı aldı: zor kullanmak. Wall Street Journal’ın haberine göre Almanya yönetimine Huawei kitlerini kullanmayı bırakmaması halinde ABD’nin istihbarat veritabanlarına erişiminin engelleneceği söylendi.

Bu iddia doğrulanırsa ABD ilk kez bir müttefikini, Çin karşıtı propagandasını görmezden geldiği için direkt olarak cezalandırmış olacak. Ama bu beklenmedik bir gelişme değil. ABD hayır cevabına alışkın olmayan bir siyasi güç. Özellikle de başında Donald Trump gibi biri varken. Görünüşe göre Beyaz Saray, Avrupalıların kendi kararlarını almasından memnun değil.

Yeni güvenlik gereksinimleri Almanya için yeterli

Huawei hala inceleme altındaki bir şirket ancak Avrupalılar ani kararlar almaktan kaçınmayı tercih ediyor. Almanya’nın kendisini ve vatandaşlarını koruyacak yeni güvenlik gereksinimleri hazırladığına dair iddialar bulunuyordu. Böyle bir durumda Huawei Almanya’da kullanılmaya devam edecek. Geçtiğimiz hafta yeni güvenlik gereksinimleri ile ilgili yasa tasarısının yayınlanması ile bu iddiaların haklılık payı olduğu görüldü. Huawei şu anda Almanya’da güvende görünüyor.

Almanya tabii ki büyük bir ekonomi ve ABD’nin önemli bir ticaret ortağı ama aynı zamanda ülke Avrupa Birliğindeki siyasi açıdan güçsüz birçok ülke arasında güçlü yapısıyla öne çıkıyor. Bu yeni güvenlik gereksinimlerini ortaya koymasıyla birlikte bloktaki diğer ülkeleri de benzer düzenlemeleri uygulamaya ikna edebilir. Berlin’in böyle bir etkisi bulunuyor. Belki de ABD, Avrupa kıtasında yaptığı lobi çalışmalarından bir sonuç alamadıktan sonra böyle bir durumun yaşanmasından çekiniyor.

Avrupalıların dış aktörler tehdidine karşı daha orantılı bir tepki vermesi ile ABD tabii ki çok mutlu olmayacak. ABD’nin daha büyük yaptırımlara başvurmasıyla ABD-Çin ticaret savaşının sivil zayiatı daha da büyük olabilir.

Kaynak: Telecoms

ABD’nin diplomatik çabaları Avrupalıları Huawei’yi yasaklamaya ikna edemeyince Amerikan yönetimi daha önce denenmiş ve onaylanmış bir yönteme başvurma kararı aldı: zor kullanmak. Wall Street Journal’ın haberine göre Almanya yönetimine Huawei kitlerini kullanmayı bırakmaması halinde ABD’nin istihbarat veritabanlarına erişiminin engelleneceği söylendi.Yorumunuz: